Politolog Petr Robejšek je poslední dobou v éteru nepřehlédnutelný a mírně všudypřítomný, mluví se i o jeho kandidatuře na českého prezidenta. Ačkoliv vystupuje jako nezávislý odborník, stojí za ním think tank Institut 2080 kontroverzního politika a "superšpióna" Michala Moroze.
Ekonomické výkyvy, uprchlická krize, role Ruska v boji proti terorismu. Sedmašedesátiletý politolog Petr Robejšek je v posledních dnech všudypřítomný. Facebooková stránka podporující jeho kandidaturu na českého prezidenta sbírá příznivce po stovkách. Ačkoliv Robejšek vystupuje obvykle jako nezávislý expert, jeho jméno figuruje také ve správní radě think tanku Institut 2080. To vyvolává otázku, nakolik Robejšek v médiích vystupuje sám za sebe.
Za známými tvářemi Robejška, klimatologa Václava Cílka nebo exministryně informatiky Dany Bérové totiž v pozadí stojí mimo jiné Michal Moroz. Jméno někdejšího kontroverzního náměstka ministra vnitra za Věci veřejné Radka Johna často zaznívalo v souvislosti s korupcí v nejvyšších patrech domácí politiky. To samo o sobě stačí k tomu, abychom se na nezávislost Petra Robejška dívali s jistými pochybnostmi, zejména pokud se veze na aktuální vlně strachu z imigrantů a imigrace.
* Má Petr Robejšek šanci vystřídat na Hradě Miloše Zemana?
* Kteří byznysmeni stojí za ambiciózním projektem elitního think tanku?
* Pokouší se Michal Moroz o návrat do politiky?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY ČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VCHÁZÍ V PONDĚLÍ 7. PROSINCE 2015.