Moskevské protokoly - <span>ČÁST DRUHÁ</span>

Domácí
25. 8. 2008 13:41

Brežněv vytýká Dubčekovi, že varování pěti bratrských stran z Drážďan a to, že se v zemí rozvíjí protisocialistické síly, skryl před členy ÚV.

Tyto síly ze začátku neusilovaly o funkce, ještě nepotřebovaly ministerská křesla. Zaměřily se na ovládnutí sdělovacích prostředků. Právě na to jsme vás upozorňovaly v Drážďanech.

Bylo by dobré, abyste dnes otevřeně řekli, zda se něco změnilo v ideologickém zpracování národa.

Podgornyj: Změnilo, stát je chudší.

Brežněv: A Dubček a Smrkovský a Černík. Kam jezdili, na jaké aktívy? Co pronášeli? Jeden mluvil tak, druhý onak, třetí zase jinak. Císař všechno interpretoval po svém. Pracující třída si to těžko mohla nějak rozebrat a pochopit.

...

V Drážďanech jsme vás vůbec nenaváděli někoho zavírat. Ovšem jsme zdůrazňovali, že odklízet nevhodné lidi z jejich funkci to je právo ústředního výboru vaši strany, jestliže je strana skutečně vedoucí sílou v zemi.

Pelikán. Řídí televizi, očerňuje s její pomoci KSČ. Proč sedí tento člověk na takovém postu. Proč jste celou dobu snášeli jeho protistranickou činnost?

Dovolte, abych se zeptal: toto je náhoda, nebo vaše linie? Pokud je to náhoda, uvedu ještě několik takových náhod. Pokud je to vaše linie, pak nesvádějte vše na situaci, nesnažte se ospravedlnit. Situace je složitá, avšak tento proces pokračoval celých sedm měsíců a po Drážďanech se situace začala zhoršovat ještě rychleji.

...

Pak jsme jeli do Sofie. Tam jsme všichni, jeden po druhém hovořili s tebou osobně. Pamatuješ, seděli jsme na válendě a já říkám: „Sašo (ano, Sašo, a ne Alexandře Stěpanoviči), ohlední se, co se děje za tvými zády, možná že nestačíš vše vidět a uvědomit si? Moc tě prosím, musíš mi věřit, nechceme ti nic špatného, my tě i Černíka, všechny podporujeme. Není nám však jasné, proč sdělovací prostředky nejsou doposud ve vašich rukách, ale v rukách vašich nepřátel. Právě to jsem ti říkal. Pokud lžu, nazvi mne při všech lhářem.

Dubček: Ne, právě to jste říkal.

Brežněv: Ne? No dobře. A ještě k tomu, vzpomínáš, měli jste únorovou slavnost. My jsme kolísali: teď jsou takové okolnosti - jezdit tam, nejezdit tam? Rozhodli jsme, že je třeba podržet nové vedení. Přátelé z bratrských stran nechtěli jet na vysoké úrovni. My jsme jim zavolali a přijeli všichni: Gomulka, Kadár, Ulbricht. Všichni přijeli a na vysoké úrovni, aby vás podrželi, vás, nové vedení a ukázali, že jsme s vámi.

Chtěl bych se ještě zmínit o tvé Alexandře Stěpanoviči známé osobní bezstarostlivosti. To je tvůj pracovní styl, neschopnost vyhmátnout to hlavní, spoléhání se, tak říkajíc,  na svoji osobní autoritu, přesvědčení, že osobní autoritou lze překrýt všechno.

Je to velice nesprávné. Život ukázal, co je správně chápaná autorita a co je kult osobnosti. Jsou to rozdílné věci.

Mnohému jsi věřil, aniž bys pronikl do podstaty.

Na důkaz tohoto tvrzení uvádí Brežněv příklad, kdy v únoru 68 před slavnostním zasedáním v 11 hod. v noci dostal projekt vystoupení Dubčeka. Nehledě na noc začal ho číst a našel tam zcela nepřípustné věci, jdoucí proti tomu co bylo slíbeno.

Brežněv s potížemi vyhledal Dubčeka a citoval mu něco na s. 13, pak na s. 16. Dubček se prý zhrozil: „To není možné!" Ráno telefonicky sdělil Brežněvovi, že „byla napsána nehoráznost, že nedál na to pozor". Před zasedáním Dubček svolal Předsednictvo a prosadil, aby byla dotyčná místa opravena.

Proč o tom mluvím? Protože i v tomto případě bylo patrno, jak se to dělá. Ne tvými rukama se dělá kontrarevoluce, a někým, já nevím kdo ti ty formulace podsouval. Ale počítalo se s tím, že budou předneseny tvým jménem před lidem, před celým světem. A jen šťastná náhoda umožnila mně sedět ve dvě hodiny v noci, pak tě hledat telefonem a žádat o zásah.

Během oslav znovu jsme mluvili s vámi - s Černíkem a s tebou. Zase jsme nic nežádali: ani odvolávat, ani zabíjet, ani zavírat. Tohle říci nemůžeš. Jen jsme prosili: soudruzi, ústřední výbor, který má takovou moc ve zemí - vezměte do svých rukou propagandu.

Poté Brežněv vypráví epizodu, jak psal Dubčekovi osobní dopis, chtěl ho poslat sám, potom si to rozmyslel, jelikož měl politický charakter, a ukázal ho členům ÚV. Poslal až po jejich schválení a nyní se ptá Dubčeka:

Posla jsem ten dopis. Máš ho mít. Nesměl jsi ho zničit.

Dubček: Mám ho.

Brežněv: Na konci jsem napsal: chceš-li - ukaž  ho soudruhům z Předsednictva, nechceš - nemusíš. Byl to osobní dopis, psaný rukou. Ty jsi tento dopis před soudruhy utajil. O čem jsem psal? Říkal jsem ti: jdi k dělníkům, vysvětli jim, co a kdo překáží přátelství mezi našimi zeměmi, postav se reakčním novinářům, nedopusť, aby bylo naše přátelství zardoušeno.

...

Chci říci všem zde sedícím: každý z vás, kdo se smířil s nástupem kontrarevoluce ve vaši zemi, kdo nepodnikal nic až do vstupu vojsk, nese za to osobní odpovědnost. Každý z vás nese odpovědnost za to, že po sedm měsíců se polévala špínou Komunistická strana Československa, poléval špínou leninismus, sovětská politika, svaté hroby sovětských vojáků, které padli za osvobození vaši země.

Tak se vás chci zeptat, kdo za to může - my nebo vy? Nebo se přece jen vzchopíte a uznáte, že jste se dopustili chyby? Je to krajně těžká politická chyba - sedm měsíců trpět kontrarevoluční propagandu.

Dále se Brežněv zastavil u příjezdu do SSSR parlamentní delegace v čele se Smrkovským.Ocenil, že Smrkovský vystupoval dobře.

Zůstal jsem sám se s. Smrkovským a řekl mu: S. Smrovský, už také nejste nejmladší, máte zkušenosti, měl byste pomoci soudruhům udělat pořádek v televizi a s ostatním. S. Smrkovský mě objal, stiskl ruku a řekl: „Ubezpečuji vás, pomohu nastolit pořádek." Je to tak, s. Smrkovský? Vždyť jste sliboval pomoci nastolit pořádek s. Dubčekovi a všem členům Předsednictva ?

Smrkovský mlčí.

Brežněv: Tak tedy slíbil - dobře. Odjeli. Jenže se věci hnuly dále. Objevily se Dva tisíce slov, jakási hrozná platforma.

Brežněv se ptá, proč Dubček a předsednictvo nenašli prostředky jak s touto platformou bojovat.Poté se zmínil o Akčním programu KSČ a vysvětluje proč ho v SSSR neotiskly celý:

Jsou v tomto textu pasáže, formulace, které dávají možnost výkladu v tom duchu, že vás mohou tlačit na cestu buržoazně-demokratické republiky.

Poté se zmínil o radiostanicích, které vedou nepřátelskou, protisovětskou propagandu.

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ