Výlet do ciziny
Mostecká uhelná: česká policie jede do Švýcar
05.02.2012 18:20 Původní zpráva
Prověřování kauzy kolem privatizace důlní společnosti Mostecká uhelná (MUS) z konce 90. let stojí a padá na Švýcarech. Ti již s MUS řádně zahýbali - loni obvinili sedm osob, také bývalých hnědouhelných manažerů. O věc se zajímá i speciální vyšetřovací tým českých detektivů, který se snaží přijít na to, zda trestná činnost neprovázela mimo jiné i prodej společnosti Škoda Holding. Češi se jedou "inspirovat" do Švýcarska.
"Proběhla schůzka vyšetřovacího týmu a státních zástupců, domluvil se výjezd do Švýcarska," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ Iva Vojtková, mluvčí Vrchního státního zastupitelství, jehož 6. odbor se kauzou Mostecké uhelné zabývá od roku 2010. Věc převzal odbor řešící nejzávažnější hospodářskou a finanční kriminalitu z Ústí nad Labem, a to na základě žádosti tamního krajského státního zastupitelství. Pracovní setkání se švýcarskými kolegy se podle Ivy Vojtkové uskuteční "v nejbližších dnech".
Švýcarská strana na dotazy českých médií nereaguje. Tamní státní návladní odmítl TÝDNU sdělit jakékoli podrobnosti z vyšetřování.
Kauza Mostecké uhelné, v níž je prověřováno podezření z pěti trestných činů, se podle mluvčí Ivy Vojtkové pomalu chýlí k závěru. "Je předpoklad, že v řádu nejbližších měsíců bude věc rozhodnuta," podotkla Iva Vojtková. O tom, zda padnou obvinění, spekulovat odmítla. Komentovat nechtěla ani okruh možných podezřelých. "Ke konkrétním osobám se vyjadřovat nelze," poukázala na příslušné ustanovení trestního řádu.
Policejní Útvar odhalování korupce a finanční kriminality zjišťuje, zda prodej společnosti Škoda Holding investiční skupině Appian neprovázela trestná činnost. Obchod z prostředků Mostecké uhelné společnosti probíhal v letech 2003 a 2004, kdy v čele manažerského týmu stál Martin Roman.
Vyšetřování speciálního týmu se nyní soustřeďuje na zpracování podkladů, získaných mimo jiné v rámci právní pomoci se Švýcarskem. Nedávno jim švýcarská strana poskytla 36 šanonů materiálů. Šlo o dokumenty v angličtině a francouzštině, jejichž oficiální překlad trval několik měsíců. "Žádné podrobnosti nelze sdělit, jelikož by to mohlo narušit průběh vyšetřování," podotkla mluvčí státních zástupců.
Kriminalisté původně prověřovali podezření ze tří trestných činů - krácení daně, poplatku a jiné podobné dávky, porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití informací v obchodním styku. V rámci vyšetřování týkajícího se Mostecké uhelné, které je vedeno ve Švýcarsku, bylo prověřování české policie rozšířeno o trestné činy přijímání úplatku a podplácení. Švýcaři v souvislosti se svým vyšetřováním v Česku vyslechli členy tehdejší vlády Miloše Zemana.
BIS zasahuje
Zatímco v kauze privatizace Mostecké uhelné se prověřuje podezření z konkrétních pěti trestných činů, situace s případem prodeje Škody Holding je mnohem vágnější. Konkretizovat podezření podle vyjádření mluvčího protikorupční policie Jaroslava Ibeheje zatím nelze. "Vedeme šetření, zda nebyl spáchán jakýkoli trestný čin," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. "Shromažďujeme a vyhodnocujeme materiály. Čerpáme informace ze spisů, které již v této souvislosti byly vedeny, z materiálů ze Švýcarska získaných v rámci právní pomoci a z veřejných zdrojů, tedy i z tisku," přiblížil současnou práci skupiny. "Žádné obvinění tudíž nepadlo. Nic víc k tomu říkat nebudeme," prohlásil.
Podle informací TÝDNE se Mosteckou uhelnou, Škodou Holding a v kauze údajně zainteresovanými advokátními kancelářemi Brož Josef a Šachta and Partners zabývá i Bezpečnostní informační služba. Její mluvčí Jan Šubert to však potvrdit odmítl. "Služba nemůže ze své samotné podstaty říct, čím se konkrétně zabývá. Pokud bychom to udělali, tak by to torpedovalo naši práci a můžeme zavřít krám," uvedl. Připustil pouze, že se "BIS velice intenzivně zabývá tím, co se odehrává v nejvyšších patrech ekonomiky. Jaké jsou tam přesuny peněz a samozřejmě vším, kde by mohl být ohrožen zájem státu."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.