<span>Mozky ve frontě.</span> Také vědci stepují na cizinecké policii

Domácí
14. 7. 2008 06:30
bez popisku 80522
bez popisku 80522

Předseda akademiků Pačes (uprostřed). Česko se brání cizím mozkům.Přední světový imunolog Václav Hořejší odešel minulou středu ráno místo do laboratoře na cizineckou policii. Ve frontě mezi pospávajícími zahraničními gastarbeitry strávil od brzkých ranních hodin celý den. Stal se obětí systému, kterým Česko "láká" zahraniční vědce.

Česko se brání přílivu zahraničních vědců. Ruska Elena Gusareva pracuje v Praze na výzkumu genetické kontroly alergických onemocnění české populace. Postup českých úřadů musí svým kolegům omlouvat každý rok. "Jednou ročně přijede do Prahy jeden z našich ruských kolegů na pracovní cestu. První co z Prahy spatří, je cizinecká policie. A tam někdy lidé stráví dva až tři dny. Po téhle zkušenosti už Česká republika nevypadá jako rozvinutá země. Je mi líto, že to musím takhle říci," popisuje.

ČTĚTE TAKÉ: Policie na nádraží pozatýkala mongolské otrokáře
                        Do Česka míří za prací nejvíc cizinců v historii

Nekonečné fronty na cizinecké policii slibují politici vyřešit už dvanáct let. Smazat je chtěla už vláda Vladimíra Špidly a nic se nezměnilo ani poté, co před třemi lety situaci kritizoval i ombudsman Otakar Motejl. Jedinou změnou bylo přestěhování cizinecké policie do nové budovy, které se uskutečnilo na přelomu tohoto roku.

Za poslední tři roky se zvýšil počet žadatelů za přepážkami o čtyřicet procent, přitom se o ně stará stále stejný počet policistů. "Máme připravené změny. Chceme zprovoznit telefonické centrum nebo zajistit podávání některých žádostí přes internet. Ale pouze organizačními vylepšeními ten nárůst nedoženeme," říká šéf cizinecké policie Vladislav Husák.

Pačes má jasnou vizi 

Fronty před budovou cizinecké policie v Praze na Žižkově.Ministerstvo vnitra zatím o ničem neví. "Pan ministr bude mít v příštích týdnech schůzku s Václavem Pačesem. Návrhy akademie věd oficiálně neznáme, nemůžeme se k nim proto vyjádřit," uvedla mluvčí ministerstva Jana Malíková.

Předseda akademie věd už svou představu nastínil. Chtěl by na akademii zvláštního policistu pro tyto záležitosti. V současnosti se akademie musí zavázat, že na sebe vezme všechny náklady. Kdyby cizinec odešel z práce, policie by jej musela najít a eskortovat do země původu.

Původní zákon vůbec nezná pojem "dlouhodobý pobyt za účelem vědeckého výzkumu" a vědce řadí mezi ostatní žadatele.

celý článek

Foto: ČTK, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ