Ve stopách Mašínů
Mstitelé Milady Horákové: byli to odbojáři?
01.06.2015 06:00 Původní zpráva
Akce skupiny Mstitelé Milady Horákové, která připomíná činnost bratří Mašínů a jejíž jeden člen je čerstvým držitelem osvědčení protikomunistického odbojáře, znovu otevírá otázky o mnohdy nejednoznačné hranici mezi kriminalitou a aktivním odporem proti režimu.
Letos šestasedmdesátiletý Michal Legdan neprožil zrovna pohodový život. Z chudé východoslovenské rodiny ho adoptovali do Lichnova v Moravskoslezském kraji pěstouni v rámci katolické charity. Na konci 50. let se zapojil do odbojové skupiny Mstileté Milady Horákové, ale po několika letech byl zatčen a v kriminále si odseděl šest let. Když více než 25 let po listopadu 1989 dostal od ministerstva obrany osvědčení účastníka protikomunistického odboje (a peněžitý příspěvek 100 tisíc korun), ani si pro něj na konci února k ministrovi Martinu Stropnickému (ANO) nepřijel.
"Velmi špatně snáší to, co se kolem něho nyní rozpoutalo. Čtvrt století po listopadu 1989 z něj zase někdo dělá zločince," řekl Eduard Stehlík, ředitel odboru pro válečné veterány, který má tuto agendu na starosti. Ústav pro studium totalitních režimů totiž tvrdí, že si Legdan certifikát nezaslouží. Právě proto, že byl členem skupiny Mstitelé Milady Horákové, která kromě zapalování stohů nebo jiných sabotáží vykrádala obchody, těžce zranila dva lidi a jednu důchodkyni dokonce zabila.
"Házet vrahy a zloděje společně s disidenty do jednoho pytle je velká rána pro všechny spravedlivě oceněné. Takovéto případy nahlodávají důvěru ve statečné lidi, kteří se nebáli v minulosti pozvednout hlas," sdělil člen rady ústavu Michal Uhl.
Ministerstvo obrany ovšem trvá na tom, že Legdan splňuje požadavky zákona o třetím odboji a osvědčení si zaslouží. Tvrdí, že například o vraždě stařenky se dozvěděl až u soudu, a že se rovněž odmítl účastnit loupeží do obchodů. "Nemůžeme přece uplatňovat princip kolektivní viny," tvrdí Stehlík. Připomněl, že další dva členové skupiny Mstitelé Milady Horákové bratři Kašpárkové odbojářský certifikát nedostali, úřad žádost zamítl.
Svých podřízených se zastal při jednání se zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů i ministr Stropnický. TÝDEN se pokoušel spojit i s hlavním aktérem kauzy Michalem Legdanem, ale ten s novináři nyní nekomunikuje.
*Co všechno skupina Mstitelé Milady Horákové na přelomu 50. a 60. let dělala?
*Jaká byla odbojová činnost Michala Legdana?
*Jak se jeho aktivita prověřovala a jak dlouho to trvalo?
*Kolik žadatelů o protikomunistické osvědčení na ministerstvu uspěje?
Čtěte v nejnovějším vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 1. června 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.