Islám v Česku
Muslimové: Zvláštní práva využijeme, jakmile to půjde
12.09.2014 06:26 Původní zpráva
Muslimové v Česku, od jejichž registrace 17. září uplyne deset let, svou snahu získat zvláštní práva nevzdávají. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekl jejich předseda Muneeb Hassan Alrawi. Jedná se o takové možnosti, jako je zakládání vlastních církevních škol, uzavírání církevních sňatků či vykonávání duchovní služby v ozbrojených složkách a ve vězení.
"Až budeme mít možnost využít tohoto práva, tak ho využijeme," uvedl Alrawi na dotaz, jestli má náboženské sdružení Ústředí muslimských obcí (ÚMO) stále v plánu zažádat o tzv. "zvláštní práva". Na tato privilegia mají ze zákona nárok všechny registrované církve a náboženské společnosti po splnění určitých podmínek.
Jak TÝDNU potvrdilo ministerstvo kultury, ačkoli ÚMO splňuje první předpoklad potřebný k získání oprávnění - zmíněné desetileté působení -, vyhráno rozhodně ještě nemá. Dále totiž musí předložit podpisy členů společenství, které činí jedno promile všech obyvatel (s ohledem na sčítání lidu v roce 2011 tedy 10 437 podpisů) a posledních deset let zveřejňovat výroční zprávy (a k tomu podle všeho nedocházelo). Jakákoli "úleva" se netoleruje, ujistil on-line deník TÝDEN.CZ ministr kultury Daniel Herman.
Bližší informace o aktuálním počtu podpisů a o faktickém zveřejňování výročních zpráv ale významní muslimští představitelé Týdnu odmítli poskytnout. Média prý budou vyrozuměna až ve chvíli, kdy dojde k faktickému předložení žádosti ministerstvu kultury.
"Když holky a kluci chodí do normální školy, tak mají šanci vidět i něco jiného. Kdyby muslimové získali práva zakládat školy, děti už by neviděly vůbec nic. Pak by vznikala ghetta, naprostá separace, a už bychom těžko dohledávali, co se tam děje," varuje bývalá muslimka, která vzhledem k tomu, že jí bylo vyhrožováno, nechtěla zveřejnit své jméno.
Šéf pražských věřících: média nás očerňují
Před registrací muslimů varuje i organizace Islám v České republice nechceme, která ve čtvrtek přinesla do sněmovny petici s téměř 25 tisíci podpisy. Podle slov jednoho ze zakladatelů Artura Fišera má tato aktivita posloužit jako "pojistka". "V Čechách je taková, řekněme, paradoxní situace, protože muslimů je tady ještě málo, lidé nejsou o islámu moc informovaní, ale přitom je teď nejlepší doba s tím začít něco dělat - zakázat islám v České republice. Trpělo by tím strašně málo muslimů, žádné velké vystěhování, žádná velká vlna násilností," uvažuje protiislámský aktivista.
Muslimové v Česku však obavy vyvracejí s tím, že s extremisty, jako je například organizace Islámský stát působící na Blízkém východě, nemají nic společného. Nový předseda muslimské obce v Praze Mohammed Abdel Mageed na petici reagoval: "Je smutné, že v ČR takoví extremisté zneužívají demokratické metody. Uvědomujeme si však, že většina naší společnosti má z islámu a z muslimů obavu, a do jisté míry to i chápeme. Zprávy, které jsou z muslimských zemí uveřejňovány, jsou totiž veskrze negativní a jsou dávány do souvislosti s islámem. To bychom se měli snažit spolu s informovanými nemuslimy a odborníky na islám napravit."
1