Na Národní třídu se vrátí studenti z listopadu 1989
01.11.2009 08:00 Původní zpráva
Od pádu totalitního režimu uplyne 17.listopadu 20 let. Občanské sdružení Opona chce lidem připomenout, co se tehdy stalo a co Sametová revoluce přinesla. Na Národní třídu se snaží sezvat tehdejší "revolucionáře". Zlatým hřebem večera pak bude koncert tehdejších i současných hudebních hvězd.
Zatím účast potvrdilo 500 lidí. "Z 90 procent jsou to lidé, kteří tam tehdy opravdu byli, většinou studenti. Ale ozval se i člověk, kterému tehdy bylo jedenáct a byl tam s rodiči," řekl Michal Pokorný z Opony.
ČTĚTE TAKÉ: Jakeš i Havel. ČT chystá velký speciál k 17. listopadu
Akce se mimo jiné zúčastní tehdejší studentský vůdce Šimon Pánek, politik Marek Benda nebo tajemník Hradu Vladimír Jakl. "Naším cílem ale určitě není sezvat nějakou ‚elitu‘, rádi bychom oslovili i ty, kteří tam tehdy nebyli. Třeba ty, kdo nejsou z Prahy," upozornil hlavní dramaturg akce 20 let bez opony David Gaydečka.
V současné době má sdružení k dispozici asi 600 kontaktů. Jejich získávání popisují organizátoři jako řetězovou reakci. "Měl jsem situaci o něco jednodušší, protože jsem v roce 1989 studoval na Filozofické fakultě a byl jsem v takzvaném Stávkovém výboru. Oslovil jsem tedy své tehdejší známé a oni zase své známé, a tak to šlo," popsal hledání kontaktů Pokorný.
Mimo to se výzva objevila i na Facebooku a v rádiu Beat. "95 procent reakcí bylo pozitivních. Jen málo lidí nám řeklo, ať se podíváme kolem sebe, že přece není co slavit," ohodnotil reakce Pokorný.
Neobvyklé hudební kombinace
Vrcholem oslav 17. listopadu bude koncert na Národní třídě. "Vystoupí jak hudebníci, kteří se museli s režimem sami poprat, tak ti, kteří už nic takového nezažili. Z těch starších je to Vladimír Mišík, Tony Ducháček nebo Vlasta Třešňák. Mezi mladšími jsme vybírali hlavně ty, kteří nějakým způsobem reprezentují svobodu, tedy Dana Bártu, Lenku Dusilovou nebo třeba Orion," prozradil Gaydečka.
Program 20 let bez opony: |
15.00 - na Albertově se sejde vzpomínkový průvod. Na místě stejně jako před lety promluví tehdejší i současní studentští vůdci a připomenou mimo jiné země, kde se totalitní režimy drží dodnes. 15.30 - průvod se vydá z Albertova na Vyšehrad a po vltavském nábřeží až na Národní třídu 17.30 - skupinové fotografování všech účastníků, kteří si přijdou zavzpomínat, bezprostředně potom dojde k symbolickému pádu železné opony, který odstartuje druhou část akce 18.00 - začne 90 minutový koncert 20 let bez opony. Vystoupí známí umělci v doprovodu kapely Monkey Business. 19.30 - svou show rozběhne DJ Mardoša z kapely Tata Bojs a Národní třídou zazní blok tematických písní. |
Důvod k oslavě je podle něho jasný: "Za těch 20 let tady v Čechách vyrostla spousta svobodných mladých lidí, kteří jsou šťastní, že tu svobodu mají. Chceme připomenout těm, kteří to nezažili, nebo si to už nepamatují, co přinesl rok 1989," říká Gaydečka.
Organizátor: Co získáme, to utratíme
Celá akce bude stát několik milionů korun, podle Gaydečky už sdružení chybí "jenom" statisíce. "Dá se říct, že velkou část peněz, které potřebujeme, už máme. Všechno, co se nám podaří získat, také utratíme," řekl s tím, že ze získaných peněz se hradí propagace, pronájem produkčních a technických zařízení, instalace pódií, doprovodný program a organizační štáb. Ten má zajistit například komunikaci s policií, magistrátem a zdravotníky.
VŠE O KRACHU KOMUNISMU NAJDETE ZDE
Umělci zahrají pouze za symbolický honorář. "Všichni zúčastnění souhlasí s myšlenkou té akce, proto přijali pouze symbolickou odměnu. Něco se jim zaplatit muselo, protože kvůli 17. listopadu nazkoušeli speciální repertoár. To jim zabralo dost času," vysvětlil Gaydečka.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.