Průlomová změna je na světě: léky na vysoký krevní tlak už budou jen za hotové. Stejně jako dalších sto léčivých látek. Změnu obsahuje novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se vrací do sněmovny. Tento týden ji probírají poslanci zdravotního výboru.
Pacienty s vysokým krevním tlakem či migrénou čekají velké změny: své léky si budou muset zaplatit. Přitrom až doposud stát garantoval, že na každou chorobu je k dostání alespoň jeden medikament, jehož celkovou cenu zaplatí pojišťovna. Pacient nemusí dát ani korunu. Od ledna bude všemu jinak.
Počet skupin, ve kterých bude existovat alespoň jeden lék zdarma, se sníží o třetinu. Konkrétně "zhubne" ze 300 na 195.
"Pro pacienty to znamená, že zmizí 105 záruk, že dostanou na svou nemoc nějaký lék hrazený pojišťovnou," říká šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.
Změna se týká léků "na banální choroby, jejichž úhrada není z medicínského hlediska nutná". Alespoň tak vysvětluje výběr ministerstvo zdravotnictví. Vypadly z něj některé léky na bolest či na vysoký krevní tlak. "Ze seznamu vymizely také léky individuálně připravované, protože ty mají svou vlastní zákonnou úpravu," doplňuje Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví, který má na starosti právě lékovou politiku.
Pojišťovny ušetří miliony, pacienti ztratí miliardu
Seznam léků sestavoval Státní ústav pro kontrolu léčiv ve spolupráci s odbornými lékařskými společnostmi. Vyřazením léků se podle ministerstva zdravotnictví ušetří desítky milionů korun.
"Naopak dopad na pacienty bude miliardový," přiznal už dříve Nosek.
Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera musel být seznam upravený proto, že už dávno neplatil. "Už dávno není pravda, že jsou na všechny nemoci k dostání hrazené léky. Skupiny je třeba redefinovat. Při té příležitosti z nich vyjmeme všechny bezvýznamné a banální choroby," řekl.
Podobnou listinu sestavili zákonodárci také pro zdravotnické prostředky. "Oba seznamy jsou nastaveny odborníky a velmi rozumně," pochválil změnu Jiří Štětina z Věcí veřejných.