Nevyjasněné platby a případy miliardové korupce provázely podle veřejnoprávní Švédské televize (SvT) jak původní jednání o prodeji 24 stíhaček Jas-39 Gripen do České republiky, tak následný pronájem čtrnácti těchto strojů české armádě. Vyplývá to z informací investigativního pořadu, který SvT na toto téma odvysílala v úterý večer.
O kauze čtěte také původní článek Kavan padl do léčky kolem gripenů
Částky, jež byly při transakcích vyplaceny britsko-švédským konsorciem BAE Systems/Saab "do neznáma", podle dokumentů, jež měla SvT k dispozici, dosáhly tří miliard českých korun. Tyto peníze prý skončily na kontech zvlášť najatých "agentů" a velká část z nich pak s přispěním těchto osob údajně putovala do cílových kapes českých politiků a dalších činitelů.
Autor pořadu Joachim Dyfermark uvedl pro Týden.cz, že jednání BAE mělo jednoznačně korupční povahu. "BAE dávala svým agetnům plno peněz, které měly svůj účel," řekl Dyfermark. "Je nyní na lidech z BAE, aby vysvětlili, k čemu své agenty používali. My nyní víme, že konkrétní činitelé dostali nabídku úplatku."
Švédská televize využila svědectví anonymního zdroje, který prý byl v minulosti do transakcí přímo zasvěcen. Klíčovou osobou uplácení v České republice měl podle tohoto muže být šéf české kampaně stíhaček gripen, Angličan Steve Mead. Za zprostředkovatele jsou označeni Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, Čech Richard Háva - ředitel podniku Omnipol - a bývalý kanadský ministr Otto Jelinek.
Háva v pořadu toto nařčení odmítl. Také Mensdorff-Pouilly v úterý popřel, že by dostal nelegální peníze prostřednictvím panamské společnosti Valurex, jak uvedla švédská televize. "Moje společnost MPA má kontrakt s BAE od roku 1992 na konzultační služby ve východní Evropě. Podle tohoto kontraktu dostávám měsíční platby," řekl podle Guardianu Mensdorf-Pouilly. Společnost Valurex rovněž odmítla, že by se podílela na korupci.
Pro platby měly být využívány i takzvané "daňové ráje", jako například Bahamské ostrovy.
Za klíčový objekt při prvním jednání, které později neskončilo podpisem kontraktu, byl označen bývalý sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda. Ve chvíli, kdy Svoboda v souvislosti s jinou kauzou skončil ve vězení, musel podle zdroje SvT Mead celou strategii přepracovat. Úplatky byly podle tohoto informátora dávány jak členům vládní ČSSD, tak opozice. Nikdo z nich však nebyl jmenován.
Tři čeští politici vystoupili v pořadu přímo - někdejší senátoři za ODA Jitka Seitlová a Michael Žantovský a senátor Přemysl Sobotka (ODS). Všichni shodně uvedli, že nabídku úplatku za hlasování pro gripeny dostali, ale okamžitě ji odmítli.
V závěru pořadu citovala SvT švédské činitele, podle nichž nejasnosti a úplatky nemohly provázet nakonec dojednanou smlouvu o pronájmu gripenů české armádě, která nahradila původně plánovaný prodej. Zatímco první jednání probíhalo mezi firmami, druhé bylo vedeno na úrovni států a mezistátní regule prý zmocňování nečitelných prostředníků vylučují. SvT však i tady objevila dokument o zapojení rakouského agenta Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, který se prý podobně účastnil již původního vyjednávání a byl zapojen také do rokování o dalších zakázkách koncernu BAE.
Druhý díl pořadu o údajné korupci kolem gripenů pro Česko má Švédská televize vysílat za týden. Jeho součástí bude i záznam jednání s bývalým ministrem zahraničí Janem Kavanem, s nímž novináři z SvT a britského deníku Guardian jednali coby fingovaní zástupci soukromé agentury ve službách BAE. Kavan svou účast na jednáních serveru Týden.cz potvrdil. (více zde)
Česko a Švédsko již korupci ohledně gripenů vyšetrovaly
České a švédské úřady spolu prý v minulosti vyšetřovaly podezření z korupce při obchodních jednáních o stíhačkách Jas-39 Gripen pro českou armádu. Švédská televize již v úterý v podvečer oznámila, že vyšetřování mělo začít v roce 2001 a skončit v roce 2006. SvT dále tvrdí, že loni bylo ukončené vyšetřování označeno za tajné.
Český policejní prezident Vladislav Husák nechtěl věc komentovat s tím, že nemá dostatek informací. Mluvčí české Bezpečnostní informační služby Jan Šubert se k údajnému někdejšímu společnému švédsko-českému pátrání nevyjádřil; zároveň řekl, že o vyšetřování, které prý Švédové obnovují, nic neví.
Podle zpravodajství České televize nabídku peněz potvrdili někdejší český senátor Michael Žantovský (ODA) a senátor Přemysl Sobotka (ODS). Žantovský dostal podle ČT nabídku deseti milionů švédských korun pro ODA výměnou za to, že bude pro nákup stíhaček hlasovat. "Já jsem se tou záležitostí nezabýval, a protože dnes působím jako diplomat, nepovažuji za vhodné to komentovat," řekl ČT Žantovský, který je v současnosti velvyslancem v Izraeli. Sobotka televizi sdělil, že mu v minulosti kdosi na ulici nabídl pomoc s "určitými investicemi" a že tento rozhovor okamžitě ukončil.
V listopadu 2002 se česká policie na podnět Žantovského začala zabývat podezřením z úplatkářství v kauze gripenů; v lednu 2003 ale policisté případ odložili, i když podle nich zamýšlený nákup stíhaček korupce zřejmě provázela.
Britský list Financial Times napsal, že švédská prokuratura vyšetřuje zbrojovku Saab, v níž má pětinový podíl britská firma BAE Systems, kvůli obviněním z podplácení v souvislosti s obchody v České republice. Česká policie podle listu uvedla, že se věcí na podnět britských vyšetřovatelů zabývá. BAE Systems i Saab popírají, že by se dopustily něčeho nelegálního.
Foto: archiv