Na <span>večírku hajlují</span>. V říjnu kandidují na Vysočině

Domácí
16. 9. 2008 13:05
Snímek, na němž kandidáti Dělnické strany Hroch a Kadlec hajlují.
Snímek, na němž kandidáti Dělnické strany Hroch a Kadlec hajlují.

Snímek, na němž kandidáti Dělnické strany Hroch a Kadlec hajlují.On-line deník TÝDEN.CZ získal fotografie, na nichž dva členové Dělnické strany hajlují. Příští měsíc se přitom budou ucházet o křesla v zastupitelstvu kraje Vysočina. 

Na fotografiích z večírku je se vztyčenou pravicí zachycen Milan Hroch, volební lídr Dělnické strany na Vysočině (čtvrtý zleva). Vedle něj vlevo stojí Marek Kadlec, čtvrtý na stejné kandidátce. Ačkoli Dělnická strana oficiálně tvrdí, že nemá s neonacisty nic společného, oba jsou propojeni s nelegální organizací Národní odpor. Hroch v minulosti organizoval srazy neonacistů.

Snímky vznikly na konci minulého roku a pocházejí ze soukromé oslavy členů Národního odporu. Milan Hroch fotografie označil za podvrh. "Není patrné, že jsem tam já osobně," napsal on-line deníku TÝDEN.CZ. Další komentáře odmítl.

Milan Hroch v tričku Národního odporu.Na internetu je ovšem mnoho volně dostupných fotografií, které dokazují, že se neonacisitických akcí účastnil. Letos v březnu například Hroch organizoval v Jihlavě "pietní shromáždění věnované padlým evropským hrdinům", kdy sto padesát neonacistů přišlo vzdát hold vojákům wehrmachtu. Hroch, jako jeden z mála vysokoškoláků v Národním odporu, je považován za jednoho z myšlenkových vůdců této nelegální organizace. Fotografie s jeho vztyčenou pravicí, nacistickým pozdravem, se však na veřejnosti objevuje nyní poprvé. 

Mohou fotografie být dokazující spojení Dělnické strany a neonacistů podnětem k zákazu činnosti strany? Ministr vnitra Ivan Langer v minulosti řekl, že o zákazu strany uvažuje. Podle Vladimíra Řepky z tiskového odboru ministerstva ukončit činnost strany není snadné. "Politické strany nezakazuje Ministerstvo vnitra," píše on-line deníku TÝDEN.CZ. "My pouze shromažďujeme důkazy a dáváme vládě návrh na pozastavení činnosti konkrétní strany." O zákazu strany pak rozhoduje Nejvyšší správní soud. Fotografie podle Řepky svědčí pouze proti neonacistům, ne však proti Dělnické straně. "Musel by tedy existovat jasný důkaz, že Dělnická strana "ponouká" své členy, aby hajlovali, nebo jinak porušovali zákon," dodává mluvčí.

Policejní odborník na extremismus, který si nepřál být jmenován, potvrdil, že ministerstvo vnitra Dělnickou stranu monitoruje. "Je to složité. My o spojení s neonacisty víme, ale policii v tomhle nikdo neposlouchá." říká.

Zákaz strany zatím neočekává ani Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost, které neonacisty monitoruje. Připomíná, že podobný problém už měla Národní strana, když založila Národní gradu. Tehdy také ministr vnitra hovořil o možném zákazu, ale nic se nestalo. Podobné militantní jednotky založila i Dělnická strana. Ta má Ochranné sbory. "Nevěřím, že by je zakázali," řekl Cakl on-line deníku TÝDEN.CZ. "Hajlování je drobnost, ale nebezpečné je v tom, že skupině dává energii k násilnostem," dodává Cakl.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas se k fotografiím odmítl vyjádřit. "Nevím, kdo za tím stojí. Útoků na naše lidi je více," říká. Podle něj je Hroch členem Dělnické strany asi půl roku. To, že by byl aktivním neonacistou, odmítá. "Od té doby, co je členem strany, nevím o tom, že by se dopustil něčeho protizákonného," říká Vandas.

Foto: www.antifa.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ