Nadace chce pomoci veteránům. K životní pojistce dá až 40 tisíc

Domácí
1. 6. 2013 12:46
Vojenští veteráni. (Ilustrační foto)
Vojenští veteráni. (Ilustrační foto)

Váleční veteráni, ale třeba i bývalí policisté a hasiči, kteří se rozhodnou pojistit na život, mohou od června získat veteránský příspěvek ve výši až 40 tisíc korun. Novinku, která má zlepšit finanční zajištění veteránů i dalších lidí, "kteří sloužili" státu, připravil Nadační fond REGI Base I. Je to přitom jen několik týdnů poté, co vláda naopak podmínky pro válečné veterány zpřísnila.

"Princip je jednoduchý. Nadační fond uzavře dohodu s válečným veteránem nebo s lidmi, kteří mají odslouženo minimálně tři roky ve státní správě, jako jsou vojáci, hasiči, policisté ale i pracovníci celní a vězeňské správy, a podle částky, kterou tito lidé měsíčně dají do investičního životního pojištění, jim bude fond vyplácet pravidelný roční příspěvek," uvedl místopředseda správní rady nadace Hynek Čech.

Speciální investiční životní pojištění REGI LIFE začne veteránům do 75 let věku od června nabízet Česká podnikatelská pojišťovna. Pokud jí veterán měsíčně na pojistném zaplatí 1000 korun, pošle mu fond na konci roku na účet příspěvek 1500. Maximální roční příspěvek vy výši 8000 korun dostane veterán za měsíční pojistné od 3501 korun výše. Dohoda s nadací platí nezávisle na délce pojistky pět let. V součtu tedy mohou lidé získat příspěvek až 40 tisíc korun. Pojistit se navíc mohou i rodinní příslušníci veteránů, tedy manželky, druhové a družky či děti do 26 let věku.

Nadaci Regi Base I. Vznikla na popud Jiřího "Regiho" Schamse, novodobého veterána, který se při službě v Afghánistánu těžce zranil po útoku sebevražedného atentátníka. Kromě výhodnějšího životního pojištění připravuje pro válečné veterány i další výhody - třeba levnější mobilní volání nebo výhodnější podmínky při koupi auta.

Veterán Jiří Schams alis Regi.Veteráni: Potřebujeme hlavně práci

Podle místopředsedy Sdružení válečných veteránů ČR Ladislava Sornase nejvíc veterány trápí nezaměstnanost. "O auto na splátky, myslím, mezi veterány není. A telefon už všichni máme," komentoval nabídku nadace. Fond ale nabízí veteránům pomoc právě i při shánění práce, a to podporou projektu "Hodinový manžel s vojenskou disciplínou". Díky ní si vydělává bývalý vojenský kaplan žijící v Roudnici nad Labem. Na požádání opravuje potřebné věci v domácnostech nebo například seká trávníky. Deset procent z jeho výdělku jde zpět na financování nadace.

Naopak přísnější metr pro válečné veterány schválila na začátku května Nečasova vláda. Nárok na pomoc státu, která veteránům ze zákona náleží, už nevznikne tak snadno jako doposud. Veterán bude muset mít odslouženo alespoň 90 dnů ve válečné zóně místo dosavadních 30. Veterány se ovšem na druhou stranu budou moci stát i lidé, kteří doprovázeli armádní mise, i když nejsou profesionálními vojáky.

Autor: - val -Foto: David Kundrát, Martin Hykl, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ