Úřad pro ochranu hospodářské soutěže obdržel v červenci další anonymní podnět k prošetření nákupu transportních letadel CASA pro českou armádu. Oproti předchozímu podnětu z dubna se týká nejen servisní smlouvy za miliardu korun, ale i samotné akvizice španělských letadel.
Informaci přinesl server euro.cz
Podle místopředsedy antimonopolního úřadu Kamila Rudoleckého, který řídí sekci veřejných zakázek, úřad anonymní podnět prošetří. "Případem se budeme zabývat a posoudíme jej standardním způsobem. Od zadavatele si nejdříve vyžádáme dokumentaci k zakázce," řekl. Ve svém šetření se bude úřad zabývat i otázkou, zda se na danou zakázku nevztahuje výjimka na zbrojní zakázky, na které nemusí zadavatel vypisovat výběrové řízení podle zákona o veřejných zakázkách.
Kromě antimonopolního úřadu dostali podnět zaslaný elektronickou poštou také ministr obrany Alexandr Vondra, ministr vnitra Radek John a šéf Transparency International David Ondráčka.
Stížnost se týká faktu, že obrana vedená tehdejším ministrem Martinem Bartákem vybrala letouny bez řádného tendru. "Ministerstvo obrany podpisem smlouvy s konkrétním prostředníkem na dodání konkrétního typu letounu bez výběrového řízení porušilo právní úpravu hospodářské soutěže a veřejných zakázek," cituje euro.cz anonymního stěžovatele.
Smlouvu o nákupu čtyř letadel CASA podepsal Barták loni. Podle kontraktu má armáda tři letouny nakoupit od společnosti EADS, která je vyrábí, a jeden stroj vyměnit za pětici českých bitevníků L-159. Pro tato letadla Češi dlouhodobě hledají ve světě odbyt. Dokument také zmiňuje, že se obrana ve smlouvě o nákupu letadel již dopředu zavázala uzavřít návazný kontrakt o servisní podpoře letounů se společností Omnipol, která celý obchod zprostředkovala.
ČTĚTE TAKÉ: Španělsko nemá o bitevníky L-159 zájem, smlouva ale platí
OBRAZEM: V Česku přistála miliardová CASA C-295M
"Smlouvou ministerstvo obrany předem vyloučilo, případně zásadním způsobem znesnadnilo možnost dalších uchazečů účastnit se veřejné zakázky," píše stěžovatel a zdůrazňuje, že postup ministerstva diskriminoval další možné uchazeče o poskytnutí servisní podpory.
V původní smlouvě je cena za servis transportních letadel vyčíslena na zhruba 13 milionů eur (asi 325 milionů korun), přičemž nyní má stát údržba strojů CASA jednu miliardu korun. To je přitom částka, kterou by stál čtvrtý letoun, kdyby ho obrana nechtěla vyměnit za bitevníky L-159, píše euro.cz.
Ministerstvo obrany podle informace uvedené v zaslaném podnětu akceptovalo jedinou nabídku Omnipolu na servisní podporu letounů CASA, aniž by hodnotilo výhodnost této nabídky porovnáním s jinou alternativou. V souvislosti s přijetím jediné nabídky je možné se domnívat, že ministerstvo obrany nepostupovalo ve věci zadání veřejné zakázky na servisní podporu jako dobrý hospodář a odpovědný správce veřejných financí.
Obrana podepsala smlouvu na dodávku španělských transportních letadel za 3,6 miliardy korun před více než rokem. Vedle toho byla uzavřena i smlouva s Omnipolem o servisní podpoře strojů. Zakázce na pořízení transportních letadel CASA nepředcházelo výběrové řízení. Firmě EADS se navíc podle ministerstva nepodařilo domluvit zájemce pro české bitevníky. Ministerstvo obrany má možnost cenu sporného kontraktu snížit, napsaly nedávno Hospodářské noviny.
Foto: Karel Šanda