Ostravský dobrodruh a urbexer Marek Pietoň tvrdí, že v úseku mezi Ostravou a Opavou a pár kilometrů od česko-polské hranice učinil senzační nález v podobě podzemní nacistické továrny. Na lep mu sedla i Česká televize, domorodci z okolí údajného nálezu však Pietoňovu teorii zcela zpochybňují.
Pietoň tvrdí, že našel podzemní nacistickou továrnu Krabbe (Krab), v níž se měly na konci války vyrábět i součástky do obávaných německých raket řady V. Hluboké štoly s výrobními prostory se podle Pietoně táhnou paprskovitě do různých směrů, proto ten krab v názvu. Továrna se údajně rozkládá pod polským i českým územím (o přesné lokalizaci továrny informuje nové číslo TÝDNE, které vyjde v pondělí 20. března). Pietoň napřed o nálezu informoval veřejnoprávní Českou televizi, která nahozenou návnadu spolkla i s navijákem.
"Za války tady probíhala utajená výroba munice pro nacistické Německo. Po továrně s názvem Krabbe nadšenci pátrali pět let. Je to první objev nacistické podzemní továrny, která bezprostředně souvisí s územím Moravskoslezského kraje," oznámila pak vážným hlasem redaktorka regionálních zpráv Iva Kubanková. Bez náznaku pochybností, ovšem také bez přesnější lokalizace fabriky, což je Pietoňova podmínka, když svůj objev někomu ukáže.
Za stejných podmínek slíbil dovést na místo i reportéra TÝDNE, ale následně celou akci zrušil. "Publicita mi nevyhovuje, stahuji se z očí veřejnosti," pouze vzkázal SMS zprávou a telefon už nezvedl. Nezbývalo než fabriku najít na vlastní pěst. A tak stojíme u tří betonových oblouků, na které nás upozornil starousedlík Jan Paluszak z vesnice nedaleko podzemní fabriky. "Žádné tajné prostory tam nejsou, to bych o nic musel vědět. Je to stejná pohádka jako ta o Hitlerově zlatém vlaku," mávne Paluszak rukou.
* Co Pietoň ještě objevil?
* Co říkají na údajný nález historikové?
* Kde přesně se nachází údajná nacistická podzemní továrna?
* Co spatřil v lokalitě reportér TÝDNE? A jak dlouhé jsou chodby, do nichž lze v tuto chvíli vstupovat?
* Co si o nálezu myslí domorodci z okolí?