Nastal úplněk. Bude v noci více sexu nebo infarktů?
24.08.2010 20:00 Původní zpráva
V noci z úterka na středu dospívá Měsíc opět do fáze úplňku. Astrologie předpokládá, že tento jev má silný vliv na lidskou psychiku a duši. Podle této nevědecké disciplíny má přitom působení Měsíce větší dopad na ženy než na muže, protože představuje ženský princip. Překvapivě dávají tomuto tvrzení za pravdu částečně i seriózní vědci.
Měsíc totiž podle nich "nastavil" menstruační cyklus ženy, který se téměř shoduje s lunárním cyklem 28 dní. "Je to jakýsi atavismus, který ženy zdědily po našich předcích - primátech tropického pásma, přesněji řečeno lidoopech, u kterých údajně dochází k ovulaci právě při úplňku. To se opičákům hodí, protože tak samice lépe najdou a oplodní," vysvětluje evoluční působení luny na prapůvod menstruačního cyklu sexuolog Radim Uzel. Po primátech ženy ovšem zdědily pouze délku cyklu, menstruace nepřichází u všech "lidských samic" s úplňkem.
ČTĚTE TAKÉ: Pánové, oblečte si červenou. Dámy na ni letí
Opice si kupují "sexy obrázky" příslušníků svého druhu
Měsíční svit má zřejmě vliv na ženskou periodu i dnes. Nasvědčují tomu alespoň dva starší výzkumy u žen s nepravidelným menstruačním cyklem. Do pokoje dostaly lampy, které imitovaly měsíční světlo. Jeho intenzita se měnila podobně jako v přírodě během lunárního cyklu. U většiny žen se menstruace skutečně srovnala. "Ty studie zcela zapadly, patrně odborníkům nepřipadaly tak zajímavé a nikdo je zatím neověřil," lituje specialista na světelné biorytmy, přednosta Kliniky psychiatrie FN v Olomouci Ján Praško.
Světlo a hormony
Zvýšenou produkcí ženského pohlavního hormonu estrogenu vysvětlují někteří experti i větší chuť žen na sex za úplňkových nocí. Vysoká intenzita světla ale reguluje i produkci dalších hormonů. Snižuje například hladinu spánkového hormonu melatoninu, který má kromě regulace cyklu spánku a bdění vliv na tělesnou teplotu, srdeční rytmus či imunitu. Snížená produkce hormonu může vést k vyššímu výskytu mozkových příhod a srdečních infarktů.
A nejen to. "Nižší hladina melatoninu během tří po sobě jdoucích nocí kolem úplňku může u citlivých jedinců narušit REM fázi spánku, vést k nočnímu buzení a následně druhý den ke snížené pozornosti a omezené odolnosti proti úzkosti," říká internistka Kateřina Cajthamlová (již proslavila televizní reality show Jste to, co jíte).
- Jaký je vliv Měsíce na duševní zdraví?
- Souvisí náměsíčnost s úplňkem?
- Je pravda, že za úplňku je více vražd?
Odpovědi na tyto i další otázky najdete v časopisu TÝDEN, který je právě v prodeji na stáncích.
Foto: Profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.