Spory o nastavení klimatizace v kancelářích skončí, od 1. dubna 2012 by se měli zaměstnanci řídit novelou nařízení vlády, jež stanovuje podmínky ochrany zdraví při práci. Informaci přinesl deník Právo.
Novela - konkrétně č. 361/2007 Sb. - upravuje teplotní podmínky podle druhu práce a typu pracoviště. Pro sedavé práce s minimem pohybu - tedy například v kancelářích - by podle vyhlášky měla být teplota mezi 20 až 27 stupni Celsia. Klimatizovat by se přitom nemělo na méně než 24,5 stupně Celsia.
"Teplotu cca 24,5 lze považovat za teplotu odpovídající zásadě, že mezi venkovní teplotou a vnitřní teplotou na pracovišti nemá být rozdíl vyšší než 6 stupňů," řekla deníku zástupkyně hlavního hygienika Viera Šedivá.
Pracoviště vyžadující manuálně náročnější práci mohou být chlazena o něco více, na 23,5 stupně Celsia. Jedná se například o práce na dílnách či výrobních halách. Celoroční teplota by se v nich měla pohybovat mezi 18 až 26 stupni Celsia.
Podle Šedivé by takové opatření mělo zajistit, že přechodem z jednoho prostředí do druhého nebude organismus vystaven extrémním teplotním výkyvům. "Ty pochopitelně mohou vyvolat odezvu v podobě onemocnění z nachlazení," dodala.
Právě na podobné následky si zaměstnanci stěžují v souvislosti s klimatizací nejvíc. Podle odborníků však klimatizace může způsobit i vážnější choroby, a to bez ohledu na nastavenou teplotu.
Problémy mohou způsobit například znečištěné filtry. Při dlouhodobém pobytu varují odborníci před kardiovaskulárními obtížemi, svalovou ztuhlostí, bolestmi kloubů, vznikem astmatu, ale i depresivními stavy.