Děti by neměly nést odpovědnost za to, že za ně rodiče po dobu jejich nezletilosti neplatí poplatek za komunální odpad, řekl poslanec Jeroným Tejc z ČSSD. Je jedním z více než dvacítky předkladatelů novely zákona o místních poplatcích, která by měla zamezit tomu, aby děti po dosažení osmnácti let startovaly do života s exekucemi kvůli nedoplatkům. Podle Tejce by měli náklady na dluh nést rodiče.
Na jaře by měla návrh schválit Poslanecká sněmovna, v létě se k němu vyjádří Senát, uvedl Tejc. Změna by mohla začít platit od 1. ledna příštího roku.
Praxe je nyní taková, že pokud rodiče nehradí za nezletilé dítě poplatek za odpad, s dluhem se potýká dítě. "Znám případ, kdy upomínka přišla chlapcům dvojčatům, kteří ještě ani neuměli číst. Považuju to za nespravedlivé a není dobře, když děti vstupují po dosažení plnoletosti do života s nulou, natož s minusem," zdůraznil Tejc.
Podle něj pokud vznikne nedoplatek za dítě, je to povinnost zákonného zástupce, nikoliv dítěte. "Dítě těžko najde ve třech, pěti, ale i patnácti letech peníze na to, aby si poplatek hradilo. Nevyhovuje to zdravému rozumu. My jako navrhovatelé říkáme, že za dítě odpovídá zákonný zástupce, a pokud neplatí, dluh má jít za ním a dítěte se nemá týkat," dodal poslanec.
Novela má zamezit i tomu, aby se platil dvojí poplatek za odpad. Týká se to například dětí a seniorů, kteří pobývají v ústavech, přičemž platí poplatek jak v místě bydliště, tak například v dětských domovech nebo v domovech pro seniory. V případě úhrady pouze jednoho z poplatků například v domově pro seniory pak navíc může vznikat dluh za scházející úhradu v místě bydliště. "Od poplatku by v tomto případě byly osvobozené děti, které jsou v dětských domovech, děti vyžadující okamžitou pomoc v zařízeních typu Klokánek, ale také třeba senioři v domovech pro seniory, se zvláštním režimem a v obdobných zařízeních," sdělil Tejc.