Své síly v Afghánistánu už navýšilo 95 procent členských zemí aliance. Podle vrchního velitele sil NATO v Evropě admirála Jamese Stavridise je dostatečný počet sil důležitý pro to, aby spojenci mohli uspět.
Admirál Stavridis je velitelem sil aliance v Evropě necelý rok a do úřadu nastoupil v důležitém momentu, kdy se začala měnit strategie NATO v Afghánistánu. Navýšení počtů vojáků je přitom významnou částí této strategie. Přesvědčovat váhající spojence ovšem není jednoduché.
"Rozhodnutí o vysílání vojáků do mise je vnitřní záležitostí každé země," odrazil při návštěvě Česka Stavridis dotaz, jaký bude komentář NATO, pokud český parlament neschválí vyslání dalších 55 lidí a delostřeleckého systému Arthur. Pak ale dodal, že 95 procent zemí, které se účastní mise v Afghánistánu již své síly navýšily. Podle něj je navýšení důležité, protože umožní urychlení výcviku afghánských bezpečnostních sil.
ČTĚTE TAKÉ: Kohout navrhuje změnit strategii NATO. Chce omezit mise
Bašta Talibanu v Hílmandu je pod kontrolou spojenců
Schválení navýšení českého příspěvku je ovšem hodně nejisté, protože sociální demokraté a komunisté oficiálně odmítají o vládním návrhu byť jenom uvažovat. "Žádná vláda nechce patřit mezi pět procent zemí, které se k navýšení nepřipojily," řekl český ministr obrany Martin Barták s tím, že letošní rok je klíčový. "Abychom se mohli začít postupně v příštím, nebo dalších letech stahovat, potřebujeme navýšit síly. Bez toho to bude velice komplikované."
Americký prezident Barack Obama loni v listopadu rozhodl o navýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu o 30 tisíc mužů a žen. Zároveň ovšem zmínil červenec 2011 jako datum, kdy by se měly začít minimálně tyto posily stahovat.
"Stahování bude podmíněno bezpečnostní situací v Afghánistánu. Pokud budou splněny podmínky, začneme se stahovat," řekl admirál Stavridis. A pak dodal, že v prezentacích při svých cestách po světě používá fotografii českého vojáka, který cvičí afghánského kolegu a že to je přesně to, co nyní Afghánistán potřebuje. Bez toho prý nebudou naplněny podmínky pro stažení.
Zatímco politici i NATO oficiálně odmítají o stahování v termínu, o kterém hovořil prezident Barack Obama konkrétněji hovořit, všichni obecně považují letošní rok za zlomový, protože druhá šance už zřejmě nepřijde. Radikální navýšení počtu afghánských sil, vyjednávání s povstalci a operace typu Moštarak, která proběhla na počátku roku v Mardžáh v Hílmandu, mají být receptem k uklidnění situace a tedy ke stažení. Dlouhodobější pokračování mise je neudržitelné především politicky kvůli nepopularitě, vyčerpání ozbrojených sil západních zemí a škrtům v rozpočtech, které reagují na ekonomickou krizi.
Foto: ČTK