Polétavého prachu, který může způsobovat vážné zdravotní potíže, v českém ovzduší přibylo. Ukazují to právě zveřejněné údaje Českého hydrometeorologického ústavu. Poslední Zpráva o stavu životního prostředí v České republice konstatuje, že kvalita ovzduší v zemi se celkově nezlepšuje, ale pouze kolísá podle aktuálního vývoje meteorologických podmínek v daném roce. Poslední data hydrometeorologického ústavu o prachových částicích v ovzduší to jen potvrzují.
Zákon stanovuje, že 24hodinový limit pro jemné prachové částice ve výši 50 mikrogramů na metr krychlový smí být za jeden rok překročen maximálně 35 dní v roce. Vloni byl tento limit překročen na 57 stanicích ze 133, což představuje 43 procent. V roce 2013 to přitom bylo na 42 stanicích ze 129 (necelých 33 procent).
To, že byl limit překročen na 43 procentech stanic, ještě automaticky neznamená, že i stejný počet obyvatel dýchá ovzduší s vysokými koncentracemi polétavého prachu. Kolik lidí to je, to teď Český hydrometeorologický ústav propočítává a zveřejní v následujících měsících. Velmi pravděpodobné ovšem je, že takových obyvatel vloni přibylo.
"Znečištění ovzduší suspendovanými částicemi zůstává jedním z hlavních problémů, které je třeba řešit v rámci zajištění kvality ovzduší ČR. Překračování imisního limitu se stále významným způsobem podílí na zařazení obcí mezi oblasti s překročenými imisními limity," konstatuje se v zatím poslední ročence hydrometeorologického ústavu o znečištěném ovzduší.
Instituce s odvoláním na vyjádření Státního zdravotního ústavu zároveň podrobně popisuje dopady dýchání ovzduší s vysokými koncentracemi prachových částic na lidský organismus: "Krátkodobé zvýšení denních koncentrací se podílí na nárůstu celkové nemocnosti i úmrtnosti, zejména na onemocnění srdce a cév, na zvýšení počtu osob hospitalizovaných pro onemocnění dýchacího ústrojí, zvýšení kojenecké úmrtnosti, zvýšená výskytu kašle a ztíženého dýchání zejména u astmatiků."
Ještě horší dopady na zdraví má pochopitelně dlouhodobý pobyt v takto znečištěném ovzduší: "Dlouhodobě zvýšené koncentrace mohou mít za následek snížení plicních funkcí, zvýšení onemocnění dýchacího ústrojí a výskytu symptomů chronického zánětu průdušek a zkrácení délky života zejména z důvodu vyšší úmrtnosti na choroby srdce a cév u starých a nemocných osob, a pravděpodobně i na rakovinu plic."
Imisní limit "35krát a dost" nejvíce vloni překročily Věřňovice v Moravskoslezském kraji. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu to bylo celkem 116krát. Znamená to, že "dýchatelný" vzduch byl v této malé obci na česko-polské hranici jen dvě třetiny roku. Věřňovice mají ještě jedno prvenství. Jako první obec v zemi vyčerpala zákonem stanovený 35denní limit znečištěného ovzduší - stalo se to už 26. února 2014. V tu chvíli platilo, že z 62 dnů v roce bylo "dýchatelných" jen dvacet.
Věřňovice, kde žije asi 650 obyvatel, leží v dolíku, kde se smog drží. Polétavý prach sem vane od Ostravy, ale i z Polska. Ačkoli je ves plynofikovaná, mnohé rodiny se vrátily k levnějším palivům včetně uhlí. Ostatně Ostravsko patří mezi oblast, kde jsou koncentrace polétavého prachu dlouhodobě nejvyšší. Zmiňované Věřňovice jsou v popředí pomyslného žebříčku i letos: platný limit tam byl překročen už 49krát. Ještě hůř jsou na tom ostravské Radvanice s třiapadesáti překročeními.
Kolikrát byl překročen limit (max. 35 za rok) Věřňovice: 116 |