"Nebraňte kácení stromů!" Šumavané proti blokádě aktivistů

Domácí
29. 7. 2011 08:58
Obyvatelé Šumavy prošli místa těžby, kde poděkovali policii a dřevorubcům, kteří zde pátý den kácí napadené stromy.
Obyvatelé Šumavy prošli místa těžby, kde poděkovali policii a dřevorubcům, kteří zde pátý den kácí napadené stromy.

Zhruba 200 obyvatel Šumavy dnes na Modravě protestovalo proti aktivistům, kteří zde blokují těžbu kůrovcového dřeva. Prošli místa těžby, kde poděkovali policii a dřevorubcům, kteří zde pátý den kácí napadené stromy.

Dělníkům předali na svačinu borůvkový koláč, žádné aktivisty ale nepotkali. Většina z nich se přesunula na horu Březník a zatím těžbu neblokují. Pokračovat v blokádě chtějí podle svého mluvčího Vratislava Vozníka až odpoledne. Na místě je 50 policistů.

"Mrzí mě, že jsme nemohli diskutovat na místě těžby přímo s aktivisty. Náš průvod zastupuje maximum občanů oblasti, kdežto aktivistů, kteří údajně zastupují české občany, je jen pár," řekl ČTK starosta Modravy Antonín Schubert, který pochod svolal. V pochodu s transparenty Zachraňme Šumavu - Vyžeňte Hnutí Duha z Národního parku Šumava a Šumava je domovem člověka - Nejsme míň než kůrovec šlo kromě Schuberta do těžebních lokalit Na Ztraceném dalších devět starostů.

Dvaadvacet šumavských obcí dnes také odeslalo dopis politikům a úřadům s výzvou, aby zajistili ukončení "nebezpečného přírodovědného experimentu". Ponecháním přírody svému osudu způsobuje podle nich množení kůrovce, a proto by měli lidé lesům více pomáhat. Pokud to neumožní, požadují, aby byl Národní park Šumava zrušen. "Všichni podporujeme snahu ředitele parku zastavit šíření kůrovce do dalších porostů," řekla starostka Kašperských Hor Alena Balounová.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) dnes uvedl, že Šumavu nelze ponechat na pospas kůrovci, jako to dle něj činili jeho zelení předchůdci. Důsledkem by bylo podle něj zničení rozsáhlých ploch lesů, tedy poškození nejen soukromého, obecního a státního majetku, ale hlavně přírody. Proti kůrovci je podle něj nutné rozumně bojovat. Dodal, že je pro něj těžko pochopitelné, že Hnutí Duha, spolufinancované z peněz daňových poplatníků, nadále nerespektuje rozhodnutí soudu, jenž mu uložil, aby další akce na Šumavě neorganizovalo.

Místním došla s aktivisty, kteří se přivazují ke stromům, trpělivost.Aktivisté ráno území příliš neblokovali. Ke stromům jsou přivázáni jen dva lidé. Dva lezci se vydávají na stromy a další dva přijedou. "Kvůli lidem pohybujících se v lesích, je dopoledne většina z nás na Březníku, z něhož je dobře vidět, jak vypadá přirozená obnova lesa a jak naopak vypadá les po zásazích dřevařů," řekl Vozník. Kolem poledne se chtějí přesunout do lesů, ale zatím neví, jakou lokalitu a taktiku zvolí. V okolí Modravy je údajně nyní 70 aktivistů.

Protestní pochod občanů proti aktivistům se uskutečnil bez konfliktů. Pouze na počátku nastala malá strkanice s podporovateli aktivistů. Akci místních proti blokádě těžby přijel podpořit ředitel parku Jan Stráský. "Pokud s námi starostové a občané chtějí hovořit, mohou za námi kdykoli přijít do lesů, třeba hned odpoledne," vzkázal Vozník.

Podle policejní mluvčí Dany Ladmanové je v oblastech těžby klid. "Nikdo se nikde nezdržuje neoprávněně, není důvod zasahovat," řekla. V lese opět pracuje asi 70 dřevorubců, i dnes chtějí pokácet asi 300 stromů.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ