Novinka na Vltavě
Nebuď ŠROT, vyzývá kampaň vodáky
19.07.2017 18:30 Původní zpráva
"Taťko, já jsem tak rád, že nejsi ŠROT!" Takové a podobné nápisy na billboardech mají letos na Vltavě odradit vodáky od opilství a znečišťování řeky. U některých vodáků ale vzbuzuje kampaň, podpořená Jihočeskou centrálou cestovního ruchu, spíše pobavení.
Středobodem kampaně je negativní postava vodáka Šrota, který podle autorů projektu "řádí jako smyslů zbavený, obtěžuje a znečišťuje své okolí". Břehy řeky Vltavy z Vyššího Brodu až do Boršova proto lemují billboardy s vodákem záporákem, doplněné nejrůznějšími slogany. Na jednom z nich se například píše: "Já jsem ŠROT, a to mi hraje do not. Piju hodně chlastu a koupu se v jednorázovém plastu".
Anketa:
Jak na vás nová kampaň "Nebuď ŠROT" působí?
-
Je to originální nápad. 32 %
-
Je to trapné. 30 %
-
Nezajímá mě to. 38 %
Na dalším billboardu naopak Šrot chybí. Je na něm ukázněný vodák a dvě dívky, stojící v řece. "A my, co nejsme ŠROT, dáááme si...pusinku." Jiné billboardy podobnými slogany varují před jízdou bez vesty, rozděláváním ohně v přírodě nebo převážením PET lahví v lodích. "Nemůžu jet, když nemám v lodi PET. A než přijde brod, jsem už zase ŠROT a pak celou Vltavu proměním na PETLAVU."
Kampaň a zejména její textové zpracování vzbuzuje u vodáků hodně rozporuplné pocity. A to i podle zkušeností autora tohoto článku, který jel Vltavu s dětmi minulý týden. "Myslím, že kdo ty texty psal, musel být sám buď zhulený nebo pod parou. Jinak to není možný," říká například Pavel Vačkář z jižní Moravy. Vltavu jezdí každý rok. Podle něj jsou texty natolik neumělé, že nemohou nikoho vychovávat. "Působí to spíše jako parodie," říká.
Billboardy se "Šrotem" jsou součástí širšího projektu "Jedu vodu", který má údajně odradit vodáky od znečišťování řeky, přílišného pití alkoholu a nedodržování pravidel pobytu v přírodě. Jeho autory jsou tři podnikatelé, kteří sami na řece podnikají, jeden z nich s takzvanými Limonádovými bárkami, nabízejícími alko i nealko nápoje přímo uprostřed řeky. "Naším cílem je zábavnou formou upozornit na některé nešvary, která bohužel pobyt na řece někdy doprovázejí," řekl TÝDNU.CZ jeden ze spoluautorů projektu Martin Pavljuk. Texty podle něj napsal člověk, který píše scénáře pro internetový pořad Kancelář Blaník. "A já je pak ještě trochu upravil," říká Pavljuk.
Na rozdíl od některých vodáků tvrdí, že kampaň se setkala s úspěchem. "Máme hodně pozitivních ohlasů," tvrdí Pavljuk. Nejde podle něj jen o billobardy, ale také třeba o soutěž ve sbírání odpadů, za který dostanou posádky lodí na vybraných místech odměnu. Vodáci si také mohou za vratnou zálohu 50 korun "pronajmout" vratný kelímek a nevyužívat tedy tolik plastových lahví a kelímků, které často končí v řece. Projekt je podle Pavljuka částečně financován právě právě z propadlých záloh, pokud si lidé kelímek ponechají.
Další peníze, celkem 100 tisíc korun, věnovala Jihočeská centrála cestovního ruchu, která podpořila mimo jiné nákup celkem 25 tisíc kelímků. Lesy České republiky poskytly zdarma pozemky na billboardy. ""Projekt Jedu vodu zapadá do strategie podpory a propagace čistého turistického ruchu v regionu a sám o sobě plní hned několik úloh," zdůvodnil smysl podpory projektu z veřejných peněz ředitel JCCR Jaromír Polášek.
Někteří vodáci ale zpochybňují už samotnou myšlenku využívání vratných kelímků jako prevence proti znečišťování řeky plasty. Vodák si většinou veze svůj kelímek, do kterého si ale stejně nalévá nápoje z PET lahví. Kdyby ale záleželo na přání autorů projektu Jedu vodu, vodáci by plastové láhve vůbec nevozily a pouze by si s nataženou rukou nechávali do kelímků nalévat nápoje v hospodách či plovoucích barech. Samozřejmě za mnohonásobně větší ceny než z vlastních zásob. "Na lodi by se mělo převážet co nejméně PET lahví, protože plast pak často končí v řece," tvrdí Palvjuk.
Problém je však právě v ceně. Už dlouho totiž sjezd Vltavy rozhodně nepatří k levným dovoleným. Právě naopak. Letos prakticky ve všech kempech přesáhla cena běžného jídla, podávaného na tácku, 110 korun, ceny alko i nealko nápojů či kávy dosahují úrovně obvyklé na náměstích velkých metropolí. Čtyřčlenná rodina, která si půjčí lodě a využívá stravovacích služeb na řece, dnes běžně utratí za čtyři dny na Vltavě částku kolem deseti tisíc korun. Pokud by posádky lodí měly úplně "zapomenout" i na převážení vlastního pití v lodích, účet by byl ještě mnohem vyšší.
"My ale necílíme na slušné vodáky nebo rodiny s dětmi. Jde nám o tom, aby někteří vodáci netahali, jako se to často děje dnes, za lodí hned několik petek nebo skleněných lahví s alkoholem, které se při nejbližší nárazu uvolní do řeky," tvrdí Pavljuk.
Všechny billboardy si můžete prohlédnout zde.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.