Nečas obviněn z podplácení. Je to msta, míní expremiér

Domácí
11. 2. 2014 19:45
Policie obvinila bývalého premiéra Petra Nečase z podplácení v takzvané kauze trafik.
Policie obvinila bývalého premiéra Petra Nečase z podplácení v takzvané kauze trafik.

Policie obvinila bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) z podplácení v takzvané kauze trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Informaci potvrdil Nečasův advokát Josef Lžičař. Sám Nečas sdělil serveru Reflex.cz, že se mu policie obviněním mstí za trestní oznámení na šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Jakoukoli korupci expremiér popírá.

Nečas uvedl, že obvinění očekával. "24. ledna tohoto roku jsem podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů trestní oznámení na Roberta Šlachtu, ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Považuji obvinění za odvetu proti mé osobě za podané trestní oznámení a za tvrdou kritiku postupu ÚOOZ," míní.

Šlachta se podle Nečase dopustil zneužití pravomoci či poškozování cizích práv v souvislosti s odvysíláním údajně manipulativně sestříhaných záběrů zatčení nynější Nečasovy manželky Jany. "Dostalo se mi neformálních informací, že se některé policejní špičky pokusí toto závažné podezření zamést pod koberec," doplnil expremiér.

Obvinění je podle expremiéra "účelový a politicky motivovaný krok". "Žádná dohoda o odstoupení tří bývalých poslanců výměnou za funkce ve státních firmách nikdy učiněna nebyla a policie nemá a ani nemůže mít pro to důkazy," prohlásil Nečas.

Tluchoř i Fuksa figurují v kauze údajného podplácení."Obsah usnesení zatím neznám. Podle mých informací ale vychází ze stavu, který byl znám již před osmi měsíci a není založené na žádných nových faktech," sdělil Nečasův advokát Lžičař. Zároveň připustil, že Nečas podá proti zahájení trestního stíhání stížnost.
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podle vrchního státního zástupce Iva Ištvana nemá v tuto chvíli pro veřejnost žádnou novou informaci.

Bývalý premiér v červencovém rozhovoru pro časopis TÝDEN řekl, že byl systematicky pronásledován státními zástupci a cílem bylo ho politicky zničit "To je systematická štvanice vedená minimálně od podzimu 2011, kdy se pánové Ištvan a (dozorující státní zástupce Rostislav) Bajger rozhodli, že mě oddělají," řekl TÝDNU.

Tluchořův advokát Marek Nespala řekl, že pokud Nečasovo obvinění souvisí s dřívějším obviněním Tluchoře, pak jde o absurdní situaci. "Nelze spáchat trestný čin na nezpůsobilém předmětu útoku. Pokud se jednalo o politická vyjednávání, kde jakýkoliv výsledek nemůže být trestný, tak ani ten, kdo to jednání otevře, se nemůže dopustit žádného trestného činu," sdělil Nespala.

Podle ústavního právníka Marka Antoše z Univerzity Karlovy není na obvinění Nečase nic překvapivého. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo kritizováno právnickou obcí, ale bylo postaveno na speciálním postavení poslance, který podle Nejvyššího soudu nemůže spáchat trestný čin tím, že rezignuje na svůj mandát. Nejvyšší soud neřekl, že takové jednání není společensky škodlivé nebo že není trestným činem," řekl ČT. Nečas byl sice v dané době také poslancem, ale v kauze se nejednalo o jeho mandát. "Že byl shodou okolností poslancem, nehraje v této situaci roli," uvedl Antoš.

Benda: Skandální!

Mluvčí ODS Jiří Sochor řekl, že v případu již padla řada obvinění a nejasných úkonů a zatím se nic neprokázalo. "Nezbývá než čekat na výsledek vyšetřování a věřit v nestrannost policie a české justice," uvedl.

Poslanec ODS a člen sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda považuje obvinění Petra Nečase za skandální. "Mám pocit, že je to poslední zoufalý pokus pana Ištvana, dokázat, že jeho zásah loni v létě v Praze měl nějaké opodstatnění. Až se ukáže, že i toto obvinění je naprosto nesmyslné, a soud ho shodí, bude třeba, aby byla vyvozena odpovědnost vůči panu Ištvanovi," řekl ČT.

Pád vlády

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. Nyní jsou v této větvi případu obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku. Nagyová, Tluchoř a Fuksa byli zadrženi při zásahu ÚOOZ, který se uskutečnil loni 12. června. O tři dny později je pak ostravský soud poslal do vazby. O další den později rozhodl stejně v případě dalšího exposlance Šnajdra, který se den po zásahu vrátil ze zahraničí.

Podle státního zastupitelství tři exposlanci přijali úplatek v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. Všichni tři se na podzim 2012 mandátu vzdali, čímž umožnili schválení vládního daňového balíčku. "Trafiky" ve státních společnostech jim údajně nabízel Nečas.

Nejvyšší soud ale později rozhodl, že jsou chráněni poslaneckou imunitou až do chvíle, než se vzdali mandátu, tudíž je jejich stíhání prakticky vyloučené. U Nečase soud naopak řekl, že z pravomoci policie a žalobců vyňat není, jeho stíhání tak možné je.

V další větvi případu jsou pak spolu s Nagyovou kvůli údajnému sledování Nečasovy někdejší ženy Radky stíhání bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Robert Sedmík, Peška Stanislav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ