Nečas pohrdá kontrolou tajných služeb, zlobí se šéf komise k BIS

Domácí
24. 4. 2012 12:45
Pražský exprimátor Pavel Bém.
Pražský exprimátor Pavel Bém.

Bezpečnostní informační služba stále neví, zda zveřejněné odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma pocházejí z tajné služby. Věc se dál vyšetřuje, řekl po jednání sněmovní komise pro kontrolu BIS ředitel služby Jiří Lang. Není si prý jist, zda odposlechy telefonátů, které zveřejňovala Mladá fronta Dnes, skutečně pořídila BIS.

"Odposlechy, které byly zveřejněny, BIS stále ještě nemůže verifikovat," uvedl. U elektronických dat jde podle Langa o komplikovanou věc, která si vyžádá nějaký čas. Ředitel služby zdůraznil, že vyšetřování nijak nezdržuje a vychází vstříc požadavkům státního zástupce, který nad ním má dozor.

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang. Lang nevylučuje, že záznamy odposlechů pocházejí z BIS. "Ale věřte tomu, že zatím je řada indicií, které hovoří o jiných možnostech," poznamenal bez bližších podrobností.

Komise měla na úterním jednání k dispozici odpovědi na dotazy ohledně odposlechů, které Langovi dal její předseda Richard Dolejš (ČSSD). Lang je nechtěl komentovat s poukazem na to, že jsou vedeny v režimu "důvěrné".

K objasnění případu kolem zveřejněných odposlechů by pomohlo odtajnění dokumentů, řekl dnes novinářům Dolejš. Vůli BIS k tomu prý zatím nevidí. Dolejš posílá premiérovi Petru Nečasovi (ODS) několik dotazů, které se týkají možných zpráv BIS ohledně "pražských lobbistických struktur".

Komise na jednání zvala bývalého premiéra Mirka Topolánka a také Nečase. Ani jeden z nich se nedostavil. Dolejš se pozastavil nad tím, že se Nečas ze zasedání omluvil. "Premiér pohrdá parlamentní kontrolou tajných služeb," řekl.

Předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS a poslanec ČSSD Richard Dolejš (vpravo) a člen komise a poslanec (ČSSD) František Bublan na tiskové konferenci po jednání komise.Dolejš po něm chce například vědět, zda vláda dostala o záležitosti zprávy, a pokud ano, jak s informacemi naložila. Šéf komise se ptá i na případné kontakty Janouška s nynějšími ministry.

Odposlechy, které zveřejňovala Mladá fronta Dnes, ukazují na Janouškův vliv na kroky města pod Bémovým vedením. Nynější poslanec Bém už kvůli tomu přerušil členství v ODS. Odposlechy pořídila podle listu před pěti lety BIS, o dva roky později údajně unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

Komise také projednávala podezření o údajném Janouškovu vlivu na tajnou službu. Přepis odposlechu ze setkání Janouška a důstojníka tajné služby z roku 2007 zveřejnil server a také týdeník Euro. Podle týdeníku nahrávka dokládá, že Janouškův vliv sahá až dovnitř BIS samotné.

Ředitel BIS Jiří Lang už dříve členy sněmovní komise ujistil, že pokud kontakty typu Janoušek - důstojník BIS byly, byly pod kontrolou a předem schváleny. Komise žádala písemné doklady pro jeho tvrzení. Lang je ale podle Dolejše dnes nepředložil a odkázal na ústní vyjádření. Komise tuto záležitost "vzala na vědomí".

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ