Prezident Miloš Zeman řekl, že respektuje sexuální orientaci akademika Martina C. Putny, ale že mu vadí, s jakým transparentem vystoupil v Praze na pochodu homosexuálů. Zeman odmítl jmenovat Putnu profesorem, aniž uvedl důvod. Vyvolalo to pobouření akademické obce, studentů i politiků. Podle akreditační komise je Zemanovo rozhodnutí vyjádřením nedůvěry vůči akademické obci. Premiér Petr Nečas (ODS) věc komentoval slovy, že ani "pitomé chování" pedagoga není důvod upírat mu akademický postup.
Premiér Petr Nečas zdůraznil, že v Česku má každý právo na svobodu slova, včetně práva "chovat se pitomě jako pan Putna". Věří, že Zeman své důvody odmítnutí podepsat Putnovo jmenování profesorem podrobněji vysvětlí. "To, že se někdo občas chová pitomě, ještě není důvod mu upřít ve specializovaném oboru typu srovnávací literatura a podobně nějaký akademický postup, který by primárně měl být na odborných kruzích, čili příslušné univerzitě," řekl premiér.
Nečas připomněl případ Františka Hanzlíka, jehož profesuru kontrasignoval, a připomněl, že pedagog působící v Brně na Univerzitě obrany a na Slezské univerzitě v Opavě má titul RSDr z komunistické Vysoké školy politické. "Tento případ mi vadí více než nevkusný transparent v rukou jiného vysokoškolského pedagoga," dodal předseda vlády.
"Samozřejmě já plně respektuji právo na sexuální orientaci, ale něco jiného je právo na sexuální orientaci a, jak už jsem řekl, něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji, 'katolické buzny zdraví Bátoru'," řekl Zeman před zahájením Žofínského fóra.
Předsednictvo rady vysokých škol má případné neakceptování návrhu vědecké rady Univerzity Karlovy na Putnovo jmenování za bezprecedentní zásah do autonomie vysokých škol. "Rada vysokých škol proto vyzývá prezidenta republiky, aby neprodleně objasnil nastalou situaci a zveřejnil své oficiální rozhodnutí ve věci jmenování docenta Putny profesorem," uvedl v prohlášení předseda rady Jakub Fischer.
Putna, který je označován za jednoho z nejvýraznějších českých katolických intelektuálů, se ve svém díle mimo jiné zabývá vztahem homosexuality a náboženství. Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů.
Právě na festivalu Prague Pride vystoupil v průvodu Putna se svým transparentem. O homosexualitě napsal také oceňovanou knihu Homosexualita v dějinách české kultury.
Podle předsedkyně akreditační komise Vladimíry Dvořákové je Zemanovo rozhodnutí projevem nedůvěry vůči akademické obci. Napsala to v dopise adresovaném Zemanovi. "Vaše rozhodnutí o možnosti nejmenovat kandidáta (Putnu) představuje faktické vyjádření nesouhlasu se závěry vědeckých rad Univerzity Karlovy v Praze a její Fakulty humanitních studií, v nichž zasedají desítky předních autorit české vědy," uvedla Dvořáková. Komise podle ní neví o žádných pochybeních, kvůli kterým by Putna neměl být jmenován.
"Musím kategoricky odmítnout spekulace o tom, že by hlediskem pro jmenování či nejmenování profesorem mohly snad být stanoviska k církevním restitucím, více či méně liberální názory, či dokonce sexuální orientace," uvedl už v pátek rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, který má jít v nejbližší době kvůli celému sporu za Zemanem.
Ministerstvo školství nechce do sporu mezi univerzitou a Hradem vstupovat, podle mluvčího úřadu Marka Zemana je ale ministr Petr Fiala v kontaktu s oběma stranami.
Studentská iniciativa vyzvala v otevřeném dopise kandidáty na profesuru, aby nepřijímali od prezidenta titul, dokud se nevyřeší spor ohledně Putnova jmenování.
Jmenování profesorů je naplánováno na 11. června. Tento akt je plně v pravomoci prezidenta, činí tak ale na návrh vědeckých rad.