Speciál Air Force One s prezidentem Georgem W. Bushem by měl přistát asi pět minut před devátou hodinou na starém Ruzyňském letišti. Policie terminál jih hermeticky uzavřela. Zatímco na letišti panoval klid, odpůrci Bushovy návštěvy udeřili jinde – čekali na něj před Pražským hradem.
Po skončení demonstrace na Pohořelci se tam pokusili neúspěšně prolomit policejní zátarasy, v průchodu jim zabránili policisté v uniformách. Na místo pak dorazili i policejní těžkooděnci. Vtrhli do davu anarchistů a vytlačili je o několik metrů.
Podle odhadu asi dva tisíce demonstrantů předtím přes hodinu střídavě kritizovali Bushe a domácí politiky, kteří podporují výstavbu radarové základny. „Základna nás nijak neochrání,“ řekl například mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš.
Srpy a kladiva nejsou vítány
K akci, kterou poblíž budovy ministerstva zahraničí pořádalo Ne základnám, se připojili i účastníci demonstrace svolané Komunistickým svazem mládeže. Ti se sešli odpoledne před americkým velvyslanectvím na Malé Straně. Novináři byli nad demonstrujícími komunisty málem v převaze, ale to jim na zápalu neubralo. „Ať ten Bush, táhne už,“ nechali se slyšet.
Zhruba po čtyřiceti minutách proslovů, kdy na přihlížející znovu dýchla rétorika reálného socialismu osmdesátých let odsuzující americký imperialismus, se komunisté vydali také na Pohořelec. Příznivci iniciativy Ne základnám dávali ale najevo, že o komunisty nestojí. "Srpy a kladiva nejsou naše symboly," slyšeli komunisté.
Demonstrace nedaleko sídla české diplomacie začala improvizovaným divadelním představením, v němž jeho aktéři předvedli, jak bude vypadat "soud s Georgem W. Bushem" po anarchistické revoluci. Žalobce žádal trest nejvyšší, ale Bush nakonec vyvázl s trestem pracovat do konce života.
Mají z nás strach
Původně se demonstrace iniciativy Ne základnám měla konat přímo před Pražským Hradem, policie ji ale z bezpečnostních důvodů posunula o několik set metrů dál. „Mají z nás strach,“ vyvodil z toho mluvčí iniciativy Tamáš.
Na demonstraci promluvil i starosta Trokavce Jan Neoral, obce, která v místním referendu odmítla radar, který by mohl stát v sousedícím vojenském prostoru v Brdech. Také on kritizoval zdejší politiky a vyzval je k demisi.
Ani samotní demonstranti ale netajili zklamání nad relativně nízkou účastí. Pokud se Bush dopředu obával, že se veřejné mínění staví proti radaru, málo demonstrujících to nepotvrdilo.
Foto: Lucie Pařízková