Nechte nás promluvit, žádají <span>autoři Krakatice</span> Langera

Domácí
8. 12. 2008 10:00
bez popisku 117338
bez popisku 117338
Langerovo dilema: nechat mluvit detektivy?Strašidlo jménem Krakatice opět děsí. Detektivové, kteří spis před lety vytvořili, naznačují, že řada klíčových informací zůstala před veřejností utajena. Vzkazují proto ministru vnitra Ivanu Langerovi: Nechte nás promluvit.

Očekávalo se, že zveřejnění odposlechů z kriminálního spisu Krakatice definitivně odhalí pravdu o korupci v zákulisí politické scény. Jenomže přepisy telefonických rozhovorů v knize Kmotr Mrázek II přinesly víc otázek než odpovědí. Někdejší vekslák, později obávaný gangster František Mrázek sice zjevně zmanipuloval řadu veřejných zakázek, ale ani publikované odposlechy nepřinesly nezpochybnitelné důkazy.

Pouze patriotismus?

Bývalí detektivové, kteří spis s názvem Krakatice sestavili, se nyní rozhodli, že vyplní zbývající bílá místa. Má to ovšem háček: aby mohli dokreslit vazby podsvětí na politiky, musejí dostat zelenou od šéfa ministerstva vnitra Ivana Langera (ODS).

ČTĚTE TAKÉ: Zveřejněte celou Krakatici, vyzývají politici

"Je mi líto, ale nemohu promluvit, dokud nebudu zbaven mlčenlivosti. Jsem ochoten osvětlit všechny pochybnosti, ale ministr vnitra mi to musí povolit," řekl pro TÝDEN.CZ Karel Tichý, jenž tým operativců před lety vedl.

 Co je Krakatice?

 * Spis založili detektivové protikorupční policie na konci devadesátých let, když sledovali jednoho ze šéfů podsvětí Františka Mrázka.
* Ve svazku se objevuje až sto jmen, některá patří lidem z nejvyšších pater politiky, například exministru Vlastimilu Tlustému (ODS), ministru Ivanu Langerovi (ODS), šéfporadci Miloše Zemana Miroslavu Šloufovi, bývalému poslanci Josefu Hojdarovi (ČSSD) či exšéfovi NBÚ Martinovi Hejlovi.

Jenže získat Langerovo svolení nebude snadné. Zpověď Tichého a jeho lidí by mu mohla zkomplikovat politickou kariéru. Doposud zveřejněné výňatky z Krakatice ukázaly, že Langer velmi agilně pracoval jako lobbista pro Mrázkova spojence realitního makléře Luďka Sekyru. Ministr veškerou kritiku odmítl se slovy, že Sekyrovi a jeho partnerům pomáhal z ryzího patriotismu. Odpověď na to, zda za svou lobbistickou pomoc byl Langer nějak odměněn, by mohli dát právě autoři Krakatice.

Langer: Proč zrovna teď?

Možná i proto je Langer žádostí Tichého a spol. zaskočen. "Pro mne je to nová informace, nemám na ni názor. Pokud s tím přijdou, požádám o stanovisko policii a podle toho se rozhodnu," řekl Langer, jenž o víkendu uhájil post místopředsedy ODS (Celý rozhovor naleznete ZDE). A několikrát zopakoval: "Tady přece nejde o Langera, tady jde o to, proč teďka najednou chtějí mluvit."

Detektivové na to mají jednoduchou odpověď. Teprve nedávno je inspekce ministra vnitra očistila. Inspektoři je podezřívali, že z citlivého spisu vynášeli informace. "Nevyšetřujeme žádného ze jmenovaných detektivů. Spisový materiál Krakatice je v režimu utajení, proto nemůžeme sdělit bližší informace," reagovala na dotaz on-linde deníku TÝDEN.CZ mluvčí inspekce Martina Lídlová.

ČTĚTE TAKÉ: Ministr Langer: Vím, že jsem v Krakatici

 

Foto: Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ