Teprve necelých pět měsíců mají lidé v předdůchodovém věku možnost pobírat takzvané předdůchody. Ty jim mají umožnit překlenout období, kdy nemohou sehnat práci, ale ještě nedosáhli potřebného věku pro odchod do penze. Podle průzkumu on-line deníku TÝDEN.CZ už je pobírají desítky lidí, desítky dalších o ně mají zažádáno.
"V současné době vyplácíme deset dávek a další tři začneme vyplácet od června 2013," konstatovala Eva Šebestová z penzijního fondu Axa. Většinu žádostí si podle ní podali muži. "Polovina žadatelů pochází z Prahy, ostatní jsou z různých regionů ČR. Průměrná doba vyplácení je 39 měsíců," dodala Šebestová.
Podobně jsou na tom i další penzijní společnosti. Například ING vyplácí předdůchody sedmnácti lidem, z toho patnácti mužům. U Penzijní společnosti České spořitelny lidem podobně jako u Penzijní společnosti České pojišťovny tento typ penze pobírají čtyři lidé.
Žádostí o předdůchody a dotazů na ně ovšem penzijní společnosti evidují daleko více. "Do dnešního dne požádalo o výplatu několik desítek účastníků," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda představenstva KB Penzijní společnosti Pavel Jirák. Regionální rozložení žadatelů je prakticky rovnoměrné, podíl žen a mužů je podobný. "Nejvíce žádostí bylo na období dva až tři roky," dodal Jirák.
Desítky žádostí si lidé podali i u Penzijní společnosti České spořitelny. Penzijní společnost České pojišťovny začne během měsíce vyplácet předdůchod dalším šesti lidem, měsíčně jí však dorazí okolo padesáti dotazů.
Předdůchody mají i nevýhody
Na zavedení předdůchodů se před časem dohodla vláda se zástupci odborů a zaměstnavatelů. Původně měly být určeny pouze pro zaměstnance pracující v namáhavých a nebezpečných profesích, později se to rozšířilo na všechny lidi.
Důvodem, proč tak vláda učinila, byla především skutečnost, že počet lidí v předdůchodovém věku, kteří nemají práci, dosahuje i desítek tisíc. Podporu v nezaměstnanosti ovšem mohou pobírat pouze po omezenou dobu. "Považuji to za lepší řešení, než kdyby tito občané s minimální šancí uplatnit se na trhu práce pobírali sociální dávky nebo byli nuceni odcházet do předčasného důchodu a stát za ně stejně musel platit zdravotní pojištění," konstatoval tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).
Předdůchody mají být výhodnější než klasické předčasné starobní důchody. Oproti nim se totiž jejich příjemcům trvale nekrátí penze. Až do doby, kdy dostanou důchod ze státního pilíře, totiž nečerpají ze státního systému. Z něj budou penzi dostávat až po dovršení důchodového věku. V tom ovšem spočívá i určitá jejich nevýhoda: předdůchody se totiž jejich příjemcům platí z jejich úspor v penzijním připojištění. Stát za ně pouze hradí zdravotní pojištění. Lidé, kteří odejdou do předdůchodu, se tak připravují o našetřené peníze.
Do předdůchodu je možné odejít až pět let před dovršením věku pro odchod do penze. Podmínkou je, že má žadatel naspořený na doplňkovém penzijním spoření, tedy dřívějším penzijním připojištění, dostatečné množství peněz. Minimální měsíční výše předdůchodu musí dosahovat 30 procent průměrného platu, jenž v současnosti činí přes 27 tisíc korun. Pokud by tedy chtěl člověk odejít do předdůchodu za současných podmínek a využít celou dobu, musel by mít uspořeno minimálně 489 tisíc korun. Po vyčerpání předdůchodu budou lidé pobírat klasický starobní důchod.