Nejlepší nemocnice v Česku leží podle pacientů ve středočeském Městci Králové. Rozhodli o tom lidé v dotaznících, které vyplňovali v nemocnicích nebo na internetových stránkách www.nejlepsi-nemocnice.cz. Do ankety, která zjišťovala nejen kvalitu péče lékařů a sester, ale například i stravování, se zapojilo 17 000 pacientů. O pět tisíc lidí víc než v loňském prvním ročníku.
V úterý o tom informoval Daniel Vavřina ze sdružení HealthCare Institute, které se zabývá certifikací a průzkumy ve zdravotnictví.Nemocnice v Městci Králové se dobře umístila už loni, kdy ji pacienti označili za třetí nejlepší v ČR. Letos si polepšila, když předehnala loni zlatou, letos stříbrnou Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. Na třetí příčce se tentokrát umístila nemocnice v Havlíčkově Brodě. Na konci první desítky je pražská Nemocnice Na Homolce.
Žebříček nemocnic dle hodnocení pacientů: |
1. Nemocnice Městec Králové; Středočeský kraj
2. Nemocnice Milosrdných sester sv.K.Boromej.; Praha Fakultní nemocnice: |
"Výsledky hlasování předáme jednotlivým nemocnicím, které tak získají užitečné informace o tom, jak si stojí v hodnocení pacientů," řekl Vavřina. Konkrétní výsledky hlasování po kategoriích chce sdružení brzy zveřejnit spolu se srovnáním s výsledky loňského roku.
"Každá nemocnice obdrží v nejbližších dnech speciální heslo, které jí umožní vstup k některým výsledkům z analýzy. Zájemci o komplexní výsledky si pak mohou na vyžádání objednat také detailní hodnotící zprávu o nemocnici," dodal Vavřina. Data by podle něj měla sloužit managementu nemocnice k vnitřní analýze a případnému zlepšování služeb.
Anketa obsahovala celkem 23 otázek. Lidé odpovídali, podle čeho se rozhodují při výběru nemocnice, jaké informace o zdravotnickém zařízení považují za nejdůležitější či jak s nimi komunikovali lékaři a sestry. Výsledky byly zveřejněny na dnešní odborné konferenci "Efektivní nemocnice 2007" v Ostravě. Odborníci zejména z řad vedoucích představitelů nemocnic na ní diskutovali o možnostech zvyšování výkonnosti a produktivity zdravotnických zařízení.
Pacienti měli možnost hodnotit nemocnice už dříve, ale teprve loni se rozjel projekt celostátního srovnání. Oficiální srovnání nemocnic měl v plánu bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Nový ministr Tomáš Julínek (ODS) ale výsledky loni v říjnu nezveřejnil, protože dostupná data nepovažoval za porovnatelná.
Podle něj byly Rathovy žebříčky matoucí, protože mísily "jablka s hruškami". Vadilo mu například, že se srovnávala data úmrtí Úrazové nemocnice s pacienty na hranici života a smrti a Ústavu pro péči o matku a dítě, kdy logicky Úrazová nemocnice končila jako nejhorší než porodnice.
Foto: ČTK