Nejméně v uplynulém roce ve sněmovně hlasovali sociálně demokratičtí poslanci. V nelichotivém TOP 10 největších absentérů zaujímají rovnou polovinu. Ukázkovou docházkou se však nemohou chlubit ani někteří ministři, obzvlášť Karel Schwarzenberg a Jiří Pospíšil.
Po roce od první schůze Poslanecké sněmovny po volbách sestavilo občanské sdružení KohoVolit.eu žebříček poslanců podle jejich účasti na hlasování ve sněmovně. A nejhůř dopadli sociálnědemokratičtí poslanci Petr Jalowiczor a Josef Smýkal spolu s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09).
Anketa:
Mají být poslanci za absence postihováni?
Schwarzenbergovu patnáctiprocentní účast na hlasování omlouvají časté cesty do zahraničí, které vyplývají z jeho vládní funkce. Jalowiczor, který nehlasoval od září ani jednou, je zase vážně nemocný. Podle svého asistenta Pavla Kawuloka je z jednání sněmovny řádně omluven a s vedením strany a poslaneckého klubu projednává složení poslaneckého mandátu. Záleží prý na tom, jaký další léčebný postup lékaři na konci srpna zvolí.
Špatná čísla
Zdravotní problémy bránily častější docházce i poslancům Janu Smýkalovi (ČSSD) a Janu Farskému (TOP 09). "Tolikrát jsem nechyběl," zpochybňoval Smýkal svoji pouze čtvrtinovou účast na aktivním hlasování (kdy poslanec hlasuje ano nebo ne, nezapočítává se možnost, kdy je k hlasování přihlášen, ale zdrží se). Hlavní podíl na absenci prý má komplikovaná operace srdce a následná rekonvalescence. "Jinak jsem v rámci možností aktivní," hájil se.
Předseda Asociace krajů Michal Hašek je zdravý jak rybička, přesto aktivně hlasoval jen ve 23 procentech, tedy o 13 procentních bodů méně než Farský, který si léčil tříštivé zlomeniny stehenních kostí.
"To, že nehlasuji pro vládní návrhy zákonů, neznamená, že nejsem a nepracuji v Poslanecké sněmovně," vzkázal on-line deníku TÝDEN.CZ. A po chvíli ještě poslal doplňující SMS. "Máte špatné číslo." Námitka se ukázala jako pravdivá – za červen klesla Haškova účast na aktivním hlasování o další tři procentní body na pouhých 20 procent.
Absencemi se bude zabývat i poslanecký klub ČSSD. "Určitě to bude předmětem hodnocení činnosti klubu. V případě skutečných absentérů na ně budeme apelovat, aby změnili svůj pracovní režim tak, aby se mohli jednání účastnit," slíbil místopředseda klubu Jeroným Tejc.
Absentér Pospíšil
Vedle Schwarzenberga se mezi prvními deseti poslanci s nejnižší účastí na hlasování umístil i ministr spravedlnosti a šéf legislativní rady vlády Jiří Pospíšil (ODS), který se aktivně účastnil jen jedné třetiny hlasování.
"Řídím dva resorty, a podíváte-li se na množství zákonů, které spravedlnost během posledního roku navrhla, pak jsme jedni z nejaktivnějších," vysvětloval nelichotivou statistiku Pospíšil. "Někdo zákony připravuje, někdo o nich hlasuje."
Ve druhé desítce rozšířil řady absentujících členů vlády ministr kultury Jiří Besser (TOP 09), ministr školství Josef Dobeš (VV) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Premiér Petr Nečas se s 41 procenty aktivního hlasování zařadil na 21. místo.