Nekvalifikovaní učitelé, kteří nezačnou včas studovat, budou muset v roce 2015 opustit české školství. Kolik takových kantorů bude, ministerstvo zatím netuší. V září roku 2012 to bylo více než 11 procent vyučujících. Stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek před situací varuje - podle něj hrozí školám v některých částech republiky problémy.
Změny v požadavcích kvalifikace učitelů přinesl zákon o pedagogických pracovnících už v roce 2004. Původně měli nekvalifikovaní kantoři odejít ze škol už v roce 2010, kvůli jejich vysokému procentu a problémům, které by jejich odchod způsobil, však ministerstvo termín posunulo na leden 2015.
Komplikacím se však zřejmě české školství stejně nevyhne. Bez příslušného diplomu je vyučujících totiž stále dost. "K 30. září 2012 bylo ČR odhadem cca 11,5 procenta nekvalifikovaných učitelů. Z tohoto čísla se však dá předpokládat, že někteří už zahájili či v budoucnu zahájí kvalifikační studium, zároveň někteří budou mít výjimku, například osoby splňující podmínku věku a délky praxe. Nelze tedy odhadnout, kolik procent nekvalifikovaných učitelů, kteří nezahájili studium, bude k 1. lednu 2015," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Patrik Kubas.
Fakt, že úřad nemá přesnou analýzu počtu učitelů bez potřebného vzdělání, pobouřil stínového ministra školství Chládka. Obává se, že se ministerstvo vystavuje riziku, že bude muset termín, od kdy budou moci děti na základních a středních školách vyučovat pouze vysokoškoláci z oboru pedagogických věd, posunout. V některých částech republiky totiž prý hrozí, že ve školách po odchodu nekvalifikovaných kantorů nebude mít žáky kdo učit. "Tam budou velmi těžko hledat náhradu. To je věc, kterou mělo ministerstvo školství už dávno řešit a komunikovat s těmi konkrétními školami," poznamenal pro on-line deník TÝDEN.CZ Chládek.
Z některých škol má odejít až třetina učitelů
"Těch jedenáct procent, co uvádí MŠMT, je možná republikový průměr. Máte školy, kde je nekvalifikovaných učitelů méně než dvě procenta, a máte školy, kde je to podle mého odhadu více než třicet procent," dodal Chládek.
Zákonodárci budou podle Chládkova mínění možná opět stát před rozhodnutím termín odchodu nekvalifikovaných učitelů odsunout. To by však nebylo podle něj správné. "Dostaneme se do situace, kdy budeme problém valit pořád před sebou. Požadavek kvalifikovanosti pedagoga je přitom správný. Ale pedagogický terén na to musí být připravený," myslí si Chládek. Ministerstvo by si mělo podle jeho mínění zjistit, kde nastanou po odchodu kantorů bez patřičného vzdělání problémy, a včas je začít řešit.
Šéf školských odborů František Dobšík se však komplikací neobává. Platnost výjimky ze zákona o pedagogických pracovnících se totiž již několikrát posunula a školy tak měly podle něj dost času se na úbytek učitelů přichystat. "Školy by na to měly být připravené," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Těm učitelé, kteří potřebné vzdělání pro výkon svého povolání nemají, ale práci opustit nechtějí, nezbývá než se přihlásit na vysokou školu a zahájit do ledna 2015 studium. Některé vysoké školy by mohly zkušeným pedagogům vyjít vstříc. Osvobození od přijímacích zkoušek však ministerstvo pro učitele nezajistilo. "Podmínky studia (včetně individuálních plánů) si stanovují vysoké školy samy. Je možné, že v rámci přijímacího řízení na pedagogické obory bude například bodově zvýhodněna současná či minulá praxe pedagogů (tak se tomu již také děje). Podmínky přijímacího řízení a studia jsou však plně v kompetenci vysoké školy," vysvětlil Kubas.