Nelidská minulost kožichů. Přehánějí ochránci zvířat?

Domácí
30. 4. 2015 06:31
V Česku je dvanáct kožešinových farem, nejčastěji se chovají norci a lišky.
V Česku je dvanáct kožešinových farem, nejčastěji se chovají norci a lišky.

Kožešiny. Symbol luxusu a okázalého životního stylu. A také zdroj mnoha emocí. Kožešinové farmy v Česku se nyní opět dostávají pod palbu: zatímco jedni je považují za běžný způsob hospodaření, druzí v nich vidí koncentrační tábory.

"Kožešinami se zabývám už přes čtyřicet let," vypráví nám pětasedmdesátiletý František Ducháček a otevírá dveře oploceného pozemku za obcí Vítějeves nedaleko východočeských Svitav. Před námi se vmžiku rozprostře pohled na stovky, možná tisícovky drátěných klecí. "Norků máme okolo osmi set, lišek padesát," upřesňuje náš průvodce. 

Marie Ducháčková ukazuje kožešinové výrobky.Kožešinové farmy se v Česku objevily v roce 1924 a brzy zaznamenaly boom. Už o deset let později jich na našem území bylo 50 a dařilo se jim i za minulého režimu ve státních nebo družstevních podnicích. Aktuálně je v Česku kožešinových farem dvanáct. Podle údajů Státní veterinární správy v nich žije okolo 6500 zvířat.

Nejčastěji se v Česku chovají norci a lišky, v menší míře činčily a ojediněle fretky. Kvůli životním podmínkám zvířat vzbuzují kožešinové farmy emoce po celé Evropě a třeba v Británii, Rakousku, Chorvatsku, Makedonii nebo Srbsku jsou zakázané.

"Podívejte se, to zvíře je úplně v klidu. Nevyskakuje, nervózně nikam nepřebíhá. Klidně si ho vyfoťte," ujišťuje Ducháček a otevírá klec v liščí části své farmy. Naráží na drsné video neziskové organizace OBRAZ - obránci zvířat o údajně reálné situaci na tuzemských kožešinových farmách. Co přesně nahrávka, která vzbudila v minulých dnech pozornost, ukazuje? Zubožená a zakrvavená zvířata divoce poskakující v klecích, hlavou narážejí do střech stísněných kotců. Některým z nich propadaly na záznamu nohy drátěnou podlahou, jiná podrážděně nabíhala do pletiva. Další pouze apaticky přihlížela a téměř se nehýbala.


"Jsou to divoká, nedomestikovaná zvířata. Liška nebo norek mají v přírodě velká teritoria čítající až třicet kilometrů čtverečných, na farmách jsou drženy v klecích, v nichž pro sebe nemají ani metr čtvereční," řekl INSTINKTU předseda neziskové organizace OBRAZ - obránci zvířat Marek Voršilka. Chovatelé mají logicky se zmíněným videem problém. Nepopisuje podle nich realitu a prezentuje staré sestříhané záběry. "Liška s poraněným okem, která byla zmiňována v souvislosti s naší farmou, byla ukazována už před pěti lety. A tehdy se mělo jednat o úplně jiného chovatele," namítá Ducháček a provází nás farmou. Zvířata jsou v klidu, většinou zpozorní až ve chvíli, kdy si je začne kolega zblízka fotografovat. Žádné náznaky týrání na první pohled nepozorujeme, ale to jsme ani nečekali. Naše návštěva byla domluvená a ohlášená dopředu.

* Jaká práva dává chovaným zvířatům legislativa?

* Které celebrity dávají přednost nahotě před kožichem?

* Jak dopadají kontroly úřadů?

* Proč ochránci zvířat zabíjejí psy?

To vše a mnohem více se dozvíte v aktuálním vydání časopisu INSTINKT, které jde do prodeje ve čtvrtek 30. dubna 2015.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ