Vyjet si do centra Berlína mohou nově pouze řidiči v automobilech, jež vyhovují emisním požadavkům. Ekologické zóny v historických jádrech zavedli od 1. ledna kromě německé metropole ještě v Hannoveru a Kolíně nad Rýnem; do dvou let má systém platit ve většině velkých měst.
Kdo si chce autem vyrazit na výlet do srdce Berlína, musí od začátku ledna počítat s novou povinností: jeho vůz musí splnit podmínky evropského emisního testu. Podle míry škodlivosti získá řidič speciální nálepku (červenou, žlutou či zelenou), kterou umístí na čelní sklo. Pokud vozidlo testem neprojde, zůstane mu vjezd do ekologické zóny - jejíž hranici představuje okruh městské rychlodráhy - zapovězen. Na nákupy na proslulé třídě Kurfüstendamm tak mohou například majitelé vyžilých škodovek zapomenout.
Problémy však přibudou i ostatním řidičům. Objednat si příslušnou známku je sice možné na adrese http://www.umwelt-plakette.de/ (stránky jsou nově i v češtině), její pořízení však není jednoduchou formalitou. "V rozporu s tím, co se píše v tisku, to nelze přes internet, pokud máte vozidlo s českou poznávací značkou," popisuje své zkušenosti ředitel Českého centra v Berlíně Martin Krafl.
Pro plaketu si tak každý, kdo se bude chtít projíždět centrálními částmi německých měst, bude muset zajet přímo k sousedům do některé ze stanic technické kontroly (DEKRA, GTÜ, TÜV). Pořízení takzvané Umweltplakette vyjde na 5 eur; k vydání má stačit přinést malý technický průkaz. "Já jsem musel ukázat i velký techničák, je proto dobré mít ho s sebou," radí Krafl.
Dalším zádrhelem může být, pokud máte v garáži netradiční typ vozidla. "Můj model Hyundai i30 je na českém trhu od loňského srpna, v německém formuláři ještě nebyl. Musel jsem proto obsluhu dlouho přesvědčovat, že mám nárok na vydání známky," dodává Krafl.
Známka není časově omezená a platí po celém Německu. Policie již předem varovala, že za vjezd do centra města bez příslušného povolení budou následovat pokuty. Například v Berlíně to má být 40 eur (zhruba 1000 korun) a jeden trestný bod. Do roku 2010 se do center podívají řidiči se všemi druhy známek, později to bude možné jen s nejpřísnější, tedy zelenou plaketou.
Do dvou let by se zavedení ekologických zón mělo týkat všech velkých německých měst (spolková země Porúří uvažuje dokonce o zavedení jedné velké zóny místo několika dílčích oblastí). Úředníci si od tohoto kroku slibují zlepšení kvality vzduchu a snížení koncentrace škodlivých částeček jemného prachu.
Foto: archiv
Mapa: TÝDEN.CZ