Němci vyšetřují smrt na českých hranicích. Platforma viní i Štrougala

Domácí
28. 3. 2017
Vyšetřovatelé prověřují také expremiéra Lubomíra Štrougala (ilustrační foto).
Vyšetřovatelé prověřují také expremiéra Lubomíra Štrougala (ilustrační foto).

Platforma evropské paměti a svědomí podala trestní oznámení na 67 představitelů komunistického režimu, jsou obvinění z událostí, které se odehrály za totality. Němečtí vyšetřovatelé považují zabití pěti Němců na československých hranicích za mezinárodní čin, který se nyní vyšetřuje. V hledáčku policie jsou také čeští aktéři - někdejší komunističtí pohlaváři Lubomír Štrougal, Peter Colotka a bývalý šéf KSČ Miloš Jakeš. Informaci přinesl server lidovky.cz.

Platforma podala trestní oznámení na základě zjištění, že doposud za zločin nebyl nikdo potrestán. Mezi obviněnými se objevila také jména někdejších premiérů - Štrougala a Colotky. Rovněž bývalý šéf KSČ Jakeš se dostal do hledáčku vyšetřovatelů.

Uvádí se, že klíčový rozkaz k aktivitám tajných služeb a pohraniční stráže vydal Lubomír Štrougal. "Platforma dodá v těchto dnech do Weidenu dosud neznámé dokumenty, mezi nimi tajný rozkaz jednoho z hlavních podezřelých, ministra vnitra a pozdějšího premiéra ČSSR Lubomíra Štrougala," potvrdila pro server výkonná ředitelka platformy Neela Winkelmannová. Zároveň dodala, že spis dokládá systematické a plánované pronikání komunistických tajných služeb a pohraniční stráže na území sousedních západních států.

Zastupitelství údajně v jednom případě připustilo, že se mohlo jednat také o "vražedný úmysl v řetězci velení". V konkrétním případě se jednalo o muže z Bavorska, který byl zabit pohraničníky ČSSR při pronásledování uprchlíky na území SRN.

Vyšetřován je i případ úmrtí východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze; ten byl před třiceti lety roztrhán psy pohraničníků na hranici u Bratislavy. Další z obětí je Richard Schlenz, kterému se v roce 1967 povedlo přeplavat Dunaj u Děvína, na rakouském břehu byl však zastřelen českým pohraničníkem. Podobný osud stihl i Johanna Dicka z Bavorska. V roce 1986 byl při pátrání pohraničníků po polských uprchlících střelen na německém území. Zraněného pak přetáhli na české území, kde poté zemřel při převozu do nemocnice.

Porušili lidská práva

Organizace má po více než půlroce bádání od německých vyšetřovatelů dvě vyrozumění. První z nich obdržela v říjnu minulého roku a Nejvyšší spolkový státní zástupce tehdy uvedl, že úmyslné zabíjení neozbrojených uprchlíků považuje za mezinárodní zločin. Podle něj totiž došlo k porušení lidských práv na život a svobodu pohybu. Rovněž státní zástupce z Weidenu navrhl, aby byla kauza překvalifikována na "vraždy z nízkých pohnutek".

S tím také souhlasí Winkelmannová. "Pro oběti československé železné opony jsou stěžejní. Dosud se totiž žádné oficiální či akademické místo v Česku i  na Slovensku neodvážilo konstatovat, že se jedná o nepromlčitelné činy," uvedla.

Autor: - mel -Foto: ČTK , Zbyněk Stanislav

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné