Soud v německém Viechtachu odsoudil tento týden trutnovského cyklistu a novináře Dušana Mihalečka. Za to, že měl v autě zavírací nůž, dostal nakonec pokutu sto padesát eur.
Také tento případ dokumentuje podivnou praxi německé policie: přestože je Česká republika už rok součástí schengenského prostoru, německá policie hraniční kontroly stále provádí. Jen už k nim nedochází přímo na hranicích.
Šest kilometrů za hranice
Výlet tří českých sportovců do bikeparku v německém Geiskopfu loni v létě skončil jen šest kilometrů za hranicemi. Když policejní hlídka zkontrolovala doklady, natáhli si policisté gumové rukavice a začali prohledávat celé auto. "Koukali i do do spacáků a stínítek nad volantem," popisuje Dušan Mihalečko, jak probíhala silniční kontrola.
Policisté nakonec přece jen korunovali své úsilí vítězstvím: ve voze našli zavírací nůž značky Opinel. Podle německé vyhlášky se k našim sousedům nesmí vozit nůž s čepelí delší než osm a půl centimetru. "Jeden z nich vytáhl z kapsy krabičku od cigaret, přiložil k ní můj nůž a prohlásil, že je o dva milimetry větší a pro Německo tedy představuje hrozbu," líčí český turista.
Veškeré protesty proti způsobu, jakým strážci německého zákona postupovali, byly marné. Za měsíc přišel do schránky pana Mihalečka dopis. Úřady mu vyměřily pokutu v hodnotě nákladů na desetidenní pobyt ve vězení, tedy dvě stě třicet eur. "V odvolání jsem se hájil tím, že měřit nůž podle krabičky cigaret je výsměch," říká potrestaný Čech, který se nakonec nespokojil ani se snížením pokuty na sto eur.
Zavalené soudy
"Odmítl jsem to, protože nesouhlasím s průběhem silniční kontroly a považuji jednání celníků za nelegitimní," vysvětluje své pohnutky. Telefonem se mu dokonce ozval i německý vyšetřovatel. Mihalečka upozornil, že musí k soudu, ale aspoň prý bude moci o svém případu napsat do novin a varovat tak ostatní.
Soudní líčení kvůli noži bylo minulý týden. Český biker dostal pokutu sto padesát eur. "U soudu zaznělo, že můj nůž měří devět centimetrů a je vystřelovací a to je problém. Soudce sám přiznal, že je to tak trochu šikanování a je samotné to otravuje," tvrdí. Soudce si také postěžoval, že je podobnými případy zavalený. "Hned za mnou soudili muže kvůli noži, který dvacet let nosil v peněžence," říká odsouzený Čech.
Zrušení kontrol? Jak pro koho
O přibývajících stížnostech na praktiky především německé policie už on-line deník TÝDEN.CZ informoval. České ministerstvo vnitra jich od vstupu do schengenského prostoru eviduje několik desítek. "Je to rok a nemůžeme říct, že by se něco změnilo," komentuje fungování bezhraničního systému Šárka Machotková, která má na ministerstvu vnitra na starosti oddělení koordinace schengenské spolupráce a ochrany hranic.
ČTĚTE TAKÉ: Podivný Schengen. Stížností na policejní kontroly přibývá
Frekvenci a důkladnost kontrol, které po rozšíření Schengenu zavedla především německá policie, kritizuje ministerstvo i v oficiální zprávě. Německo, a také Rakousko, je ovšem zdůvodňuje především obavami z nelegální migrace.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek, Robert Sedmík