Nemocenská bez dávek? Nemožné, řekl soud
23.04.2008 14:25 Aktualizováno 23.04. 17:00
Nevyplácet v prvních třech dnech nemocenské žádné dávky je protiústavní. Rozhodl o tom dnes Ústavní soud, který posuzoval část reformy veřejných financí. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase tím soud dokázal, že je zpolitizovaný.
Soudci řekli, že současná úprava je v rozporu s právem nemocných na přiměřené hmotné zabezpečení. Nemocenské pojištění má pacienty chránit v případě pojistné události, a protože nemoc je takovou událostí, měli by alespoň nějaké peníze dostat.
Od července tak stát bude muset nemocenskou opět vyplácet. A to buď podle pravidel, která platila loni, nebo podle nového zákona, který do té doby zákonodárci přijmou. Do loňska dostával pacient v prvních třech dnech nemoci asi třetinu "běžné" nemocenské dávky, maximálně 160 korun denně.
Pacienti, kteří v prvním pololetí absolvují tři "neplacené" dny nemoci, však nebudou mít nárok na náhradu. "Soud rozhodl, že nařízení bude platit od 30. června, takže to, co platilo předtím, se zpětně už řešit nebude," domnívá se právník Jakub Uher.
Soudce kritizoval vládu
Nevyplácení nemocenské po první tři dny nemoci je podle soudce zpravodaje Františka Duchoně ze strany státu pohodlným, ale svévolným a patrně i neúčinným řešením, jak omezit zneužívání nemocenské. Postihuje i poctivé zaměstnance.
"Výsledkem může být, že lidé budou v nemoci čerpat dovolenou na zotavenou, což je v přímém rozporu s jejím účelem," podotkl Duchoň. Efektem zákona by prý mohlo být i přecházení chorob, jejich následné šíření v kolektivech zaměstnanců, popřípadě zdravotní komplikace.
ČSSD je spokojena
Předseda vlády a ODS Mirek Topolánek je verdiktem zklamán. "Rozhodnutí Ústavního soudu respektuji, ale hluboce s ním nesouhlasím," prohlásil Topolánek. Vláda se podle něj bude nyní snažit hledat jiné nástroje, jak docílit stejných důsledků - tedy hlavně snížení krátkodobé nemocnosti a zneužívání dávek. Na dotaz, zda dnešní verdikt vnímá jako porážku koalice, nechtěl reagovat s tím, že Ústavní soud ještě v jiných částech reformy nerozhodl.
Šéf ČSSD Jiří Paroubek rozhodnutí soudu přivítal a označil ho za porážku vládní koalice. "To byla jedna z nejhorších věcí, co v té takzvané reformě byly obsaženy," řekl. Podle stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky šlo o diskriminaci, protože zákon občanům snížil nárok na nemocenskou, ale odvody jim ponechal stejné.
Nečas: soud je opravdu zpolitizovaný
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS řekl, že takové rozhodnutí neočekával. Zdůraznil, že takzvaná karenční lhůta je standardním opatřením a platí ve 12 z 15 starých zemí EU. Jak na nález vláda zareaguje, bude podle Nečase záležet na analýze rozhodnutí soudu.
Už dříve Nečas naznačil, že někteří soudci činnost Ústavního soudu politizují. "Do značné míry se prokázalo, že má slova byla na správném místě," řekl po zveřejnění výroku novinářům. "Můžeme se zabývat tím, zda je čirou náhodou, že je ve sněmovně návrh novely zákona o nemocenské, kde avizovali poslanci ČSSD, že chtějí zrušit karenční lhůtu k 30. červnu. Můžeme se bavit, zda je to určitý druh souhry mezi ústavními soudci a sociálními demokraty ve sněmovně," doplnil.
Lidé stonají méně
Zklamáni jsou zaměstnavatelé. "Respektujeme rozhodnutí Ústavního soudu, přesto musím říct, že jsme nehrazení nemocenské v prvních třech dnech nemoci vnímali jako motivující opatření, které eliminovalo předstíranou krátkodobou nemocnost," uvedl prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.
V letošním prvním čtvrtletí v porovnání s loňským rokem lidí na nemocenské ubylo, méně je i celkem prostonaných dní. Prodloužila se ovšem průměrná doba nemoci: lidé zůstávali doma o 7,13 dne déle než před rokem. Podle ministra Nečase ubylo hlavně krátkodobých nemocí na začátku nebo na konci pracovního týdne.
Půlroční soud nad reformou
Ústavní soud se reformním "batohem" vlády premiéra Topolánka zabýval už poněkolikáté. Opoziční zákonodárci už před Vánocemi podali stížnost na zaváděné změny i na to, jak byl reformní zákon projednáván.
V lednu Ústavní soud rozhodl, že změny v daňové oblasti nejsou protiústavní. Dnes projednával sociální část reformy, jejíž většinu nechal v platnosti - například třírychlostní rodičovská nebo snížené porodné zůstávají nezměněny.
V dubnu se soudci dvakrát sešli k jednání o změnách ve zdravotnictví, především o zavedených poplatcích u lékaře. Spor o poplatky však soudce rozdělil natolik, že zatím nerozhodli a jednání odročili na neurčito.
VÍCE V ČLÁNKU: Soud odložil zrušení poplatků na neurčito
Foto: ČTK, Profimedia, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.