Pražskou Nemocnici svaté Alžběty založily v 18. století řeholnice řádu alžbětinek, aby se starala o ženy. O tři století později tomuto zařízení, kde je léčebna dlouhodobě nemocných a odborné ambulance, hrozil konec kvůli vyhlášenému úpadku. Teď se zdá, že má nejhorší časy za sebou. A krizový management vypracoval reorganizační plán, který by mohli věřitelé schválit na konci června.
Krizový management v čele s ředitelkou Štěpánkou Heřmánkovou vede pražskou Nemocnici svaté Alžběty od loňského září. Původním majitelem byl prostřednictvím společnosti Bacaya CZ a Medical Holding podnikatel Jan Zíval, který byl současně jediným jednatelem. Když v březnu 2015 náhle zemřel v zahraničí, přišlo se na to, v jak špatném stavu nemocnice je.
Podle Heřmanové v objektu například netekla teplá voda, nebyly peníze na stravu a chyběly i základní věci jako prostěradla. Nemocnice dlužila svým dodavatelům, ale rovněž na odvodech zdravotního a sociálního pojištění, nějakou dobu nehradila ani mzdy svým zaměstnancům. "Přišli jsme do domu, který byl úplně vybydlený, museli jsme obnovit vše včetně smluvních vztahů se zdravotními pojišťovnami," popsala Heřmánková situaci při svém nástupu do nemocnice loni v září.
Nemocnice se zaměřuje především na péči o dlouhodobě nemocné, takových zařízení je obecně nedostatek. Reálně hrozilo, že kvůli vyhlášenému úpadku přijde Praha o sto lůžek pro dlouhodobé pacienty. Na konci června by však věřitelé mohli schválit reorganizační plán, což by nemocnici mohlo vrátit k běžnému fungování.
Podle ČTK byl původní majitel nemocnice i jediným vlastníkem společnosti OmniLab. Ministerstvo financí při nedávné kontrole zjistilo, že nemocnice a OmniLab spolupracovaly při vykazování zdravotní péče, u níž vše nasvědčuje tomu, že buď ani nebyla poskytnuta, nebo nebyla potřebná. Navíc byla extrémně drahá a zdravotní pojišťovna zaplatila firmám téměř čtyřicetkrát vyšší částky, než je běžné. Případem se zabývá policie.
"Mezi zaměstnanci nikdo nic nevěděl, až po smrti pan Zívala správci dědického řízení rozklíčovali, co tady vůbec probíhalo," uvedla Heřmánková, která by se v případě schválení reorganizačního plánu měla stát jednatelkou nemocnice. Její finanční závazky převyšují 70 milionů korun, přičemž jen na sociálních odvodech dluží asi 25 milionů korun. Mezi věřiteli je i Všeobecná zdravotní pojišťovna se zhruba 5,4 milionu, finanční úřad nebo Všeobecná fakultní nemocnice. Tržní hodnota majetku nemocnice je necelých 20 milionů korun.
"Museli jsme všechny dodavatele obvolat a domluvili jsme se, že úhrada bude formou předfaktur, to znamená, že my zaplatíme a oni pak služby uskuteční," uvedla ředitelka Heřmánková. Do nemocnice přišla z ministerstva obrany, kde měla na starosti agendu vojenských poskytovatelů zdravotních služeb. Nemocnice podle Heřmánkové nyní hospodaří v kladných číslech a má plný stav lékařů a dalšího personálu.
Reorganizační plán počítá podle ČTK s tím, že do firmy vstoupí dva investoři, a to společnosti Laiten Group a Medireco. Navýší základní jmění, čímž se dosavadní vlastník, firma Bacaya CZ, stane minoritním akcionářem, a zároveň nemocnici půjčí asi 6,4 milionu korun na částečnou úhradu závazků věřitelů. Dvoutřetinovým vlastníkem by nově měla být Laiten Group, která je personálně i majetkově propojena s jedním z věřitelů, společností Česká zdravotnická. Obě firmy podle obchodního rejstříku vlastní společnost Wallota Optimal Limited se sídlem na Kypru.