Kolaps systému vyplácení dávek v hmotné nouzi a podpory v nezaměstnanosti na úřadech práce může mít další dohru. Stát by mohli ti, kterým nepřijdou peníze v zákonné lhůtě třicet dnů, žalovat. Získat by mohli třeba finanční kompenzaci za úrok, který musí zaplatit kvůli nechtěné půjčce, řekl on-line deníku TÝDEN.CZ advokát Josef Lžičař. Lidem v nouzi však úřad nabízí i okamžitou finanční pomoc.
Dlouhá řada nezaměstnaných i pobíratelů dávek v hmotné nouzi žije ve strachu, že nedostanou peníze z úřadu práce včas. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ už také některé úřednice klienty na takové riziko upozorňují. Pro většinu uchazečů o práci je však podpora v nezaměstnanosti jediný finanční příjem. Bez něj mnozí nevědí, jak zaplatit obvyklé služby a nájem, ani jak nasytit sebe a svou rodinu.
Úřad práce má na vyplácení dávek zákonnou lhůtu třicet dnů. Pokud je tedy nezaměstnaný člověk evidovaný v systému od počátku prosince, měl by mu úřad peníze poslat do konce ledna. Ve chvíli, kdy tak neučiní, nabízí se klientovi možnost stát za zpoždění žalovat, shodují se právníci oslovení on-line deníkem TÝDEN.CZ.
"Z právního předpisu vyplývá povinnost vyplatit to v té určité lhůtě. Jestli stát tu lhůtu nesplní, tak lze vycházet z toho, že porušil právní povinnost. Pak připadá v úvahu, že je odpovědný za škodu, která byla tím způsobena. Jestli někdo poruší právní povinnost a v tom důsledku vznikne škoda, připadá v úvahu odpovědnost za náhradu škodu, která tím klientovi vznikla," uvedl advokát Josef Lžičař.
Škody mnohým klientům opravdu hrozí. Kromě těch, kteří nemají peníze na zaplacení nájmu a v krajním případě jim tak hrozí ztráta bydlení, existují i případy lidí, kteří si z dávek platí potřebné léky a v případě jejich vynechání může dojít i k zhoršení zdravotního stavu. "Možnost vymáhat škodu má ten, kdo prokáže, že mu škoda vznikla. Ale záleží na soudu, jak rozhodne," dodává právnička Eva Winklerová.
Stát by však mohl kompenzovat náklady i lidem, kteří se kvůli absenci příjmu z úřadu práce museli zadlužit a naběhly jim úroky. "Teoreticky by měl existovat i nějaký poplatek z prodlení výplaty peněz," poznamenal Lžičař.
Mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková on-line deníku TÝDEN.CZ sdělila, že úřad dělá všechno pro to, aby jeho klienti dostali své peníze tak, jak jsou zvyklí. Zákonná lhůta třicet dnů by měla být dodržena. "Výplata dávek by neměla být ohrožena. Děláme vše pro to, abychom dodrželi zákonné lhůty. Naši zaměstnanci jsou v práci od brzkého rána do pozdních večerních hodin, aby zajistili výplatu dávek včas. Pokud dojde ke zpoždění výplaty, tak by měla být v řádu několika málo dní," uvedla Beránková.
Protože se zároveň zaměstnanci úřadu školí na práci s novým informačním systémem, mohou být čekací lhůty klientů na osobní kontakt s úředníkem delší.
Úřad nabízí klientům finanční pomoc
Všem klientům, kteří nedostanou peníze včas, případně tak, jak jsou zvyklí, nabízí jednorázovou finanční pomoc. "V případě, že se lidé dostanou do složité situace, protože mají nastavené placení poplatků k určitému datu, tak si mohou požádat o dávku ze systému mimořádné okamžité pomoci, kterou vyplácí úřad práce ihned, v hotovosti nebo na účet. Jsme na takové případy připraveni," dodala pro on-line deník TÝDEN.CZ Beránková.
O okamžitou dávku mohou lidé požádat na kontaktním pracovišti, kam běžně docházejí. Připravit se však musejí na jednu komplikaci. Úřad může jejich finanční situaci chtít posoudit i osobní návštěvou v domácnosti. "Posuzuje se konkrétní situace konkrétního žadatele. Musí doložit příjmy a výdaje. Proběhnout může i sociální šetření," upozornila Beránková. Samotné posuzování žádosti záleží na konkrétním pracovníkovi, kterému se dostane do rukou.
K potížím ve vyplácení dávek v hmotné nouzi a podpory v nezaměstnanosti došlo kvůli přechodu na staronový systém v zadávání žádostí. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) totiž bez výběrového řízení uzavřel smlouvu na dodání nového systému s firmou Fujitsu. Jenže právě kvůli absenci výběrového řízení tuto smlouvu Nejvyšší kontrolní úřad zrušil. Úřady práce se proto musely vrátit k systému dva roky starému, se kterým však už většina zaměstnanců neumí zacházet.