Nešetřete na lidských právech, žádají Nečase aktivisté

Domácí
10. 12. 2012 14:30
Petr Nečas.
Petr Nečas.

Ochránci lidských práv žádají premiéra, aby kabinet upustil od škrtů v Úřadu vlády a od přesunu vládních rad pod jednotlivá ministerstva. Obávají se zhoršení ochrany lidských práv v Česku. Podle aktivistů by se totiž snížil význam a oslabil vliv těchto poradních sborů, zmocněnkyně pro lidská práva i vládní agentury pro sociální začleňování. V otevřeném dopise to při příležitosti pondělního Mezinárodního dne lidských práv uvedlo sedm neziskových organizací, ženská lobby a bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva.

"Navrhovanou redukci Úřadu vlády považujeme za známku toho, že česká vláda nehodlá naplňovat v minulosti přijaté závazky v oblasti lidských práv a sociálního začleňování," uvedli pisatelé v dopisu. Se záměrem přesunout vládní rady pod ministerstva nesouhlasí. V listu píšou, že mají "vážné obavy" o ochranu lidských práv a o směřování lidskoprávní politiky v Česku.

Dopis podepsala Česká ženská lobby, Český helsinský výbor, Sdružení pro integraci a migraci, středisko slovenské menšiny a další organizace. Nechybí podpis Petra Uhla, který v letech 1998 až 2001 zastával post vládního zmocněnce pro lidská práva. Ve vládních radách zasedají představitelé jednotlivých ministerstev, zástupci neziskových organizací i experti. Podle pisatelů listu poradní sbory představují "jedinou stálou platformu", kde se mohou odborníci setkat s pracovníky státní správy. Rady navrhují a doporučují pak vládě postup a opatření v různých záležitostech.

Podle Českého helsinského výboru se stav lidských práv v Česku v poslední době zhoršil. Podle výroční zprávy za loňský rok škrty dopadly na seniory, neúplné rodiny, děti, nezaměstnané i postižené. Zastavilo se začleňování romských dětí do běžných škol, nenávist vůči Romům rostla, přibývalo výpadů proti sexuálním menšinám či věznice byly čím dál přeplněnější. Ženské organizace zas poukazují třeba na to, že váznou opatření ke slaďování práce a rodiny.

Do agendy vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové spadají vládní rady pro lidská práva, pro záležitosti romské menšiny, pro národnostní menšiny a pro nestátní neziskové organizace i vládní výbor pro zdravotně postižené či agentura pro sociální začleňování. Šimůnková s přesuny nesouhlasí. Už dřív uvedla, že by to znamenalo prakticky likvidaci její sekce. Pod úřad vlády by neměla spadat ale už ani třeba rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky a národní protidrogový koordinátor.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ