Soudní spor Luboše Mesznera dnes připomínal spíše divadelní představení. Meszner se soudí již déle než šest let. Požaduje snížení výživného a pravidelný styk se svým synem. Z jednací síně se nakonec nechal vyvléct justiční stráží. Odmítl ji totiž opustit poté, co soudkyně odročila jednání na 2. dubna.
Luboš Meszner odmítá platit výživné na svého dnes již zletilého syna Petra. "Můj syn je povinný mě ctít, a ne se ke mně chovat hulvátsky. Ani korunu mu nedám," prohlásil dnes u soudu Meszner. Argumentoval tím, že syna zajistil hmotně - zůstal mu pokojíček s nábytkem a další vybavení bytu. "Od příborů až po lustry. Všechno mu zůstalo, já nemám nic," rozčiloval se nespokojený otec.
Alimenty navíc prý matce řádně platí - pět set korun měsíčně. Podle nepravomocných verdiktů předchozích soudů by však měl Meszner platit osm tisíc. "Taková částka neodpovídá mým možnostem. Navíc nevím, proč bych mu to měl dávat, když se se mnou můj syn odmítá stýkat."
Soudní líčení se dnes začalo vyhrocovat poté, co chtěl Meszner přečíst čtyřicetistránkový elaborát. "Chci v něm upřesnit celý průběh dosavadních jednání," oznámil soudkyni Věře Sýkorové. Sám však hned dodal, že ve spise není nic nad rámec toho, co již předchozí soudy vyslechly. Sýkorová mu proto čtení spisu nedovolila. To Mesznera rozčílilo. "Mám na to právo. Potřebuji se u soudu obhajovat," argumentoval.
Mesznerovi se nelíbil ani způsob, jakým soudkyně líčení protokolovala. Neustále ji opravoval a doplňoval. Ta mu nakonec odebrala slovo. Případ se ještě více vyostřil v okamžiku, kdy soudkyně jednání odročila na 2. dubna. "Mezitím si přečteme a seznámíme se s vaším spisem," vysvětlila Sýkorová. Meszner s tím ale nesouhlasil. "Chci, aby bylo rozhodnuto dnes. Já už nemůžu čekat. Chci vědět, kolik mám platit. Pořád o tom nikdo nerozhodl." A odmítl síň opustit. Přivolaná justiční stráž jej nakonec musela z místnosti vynést.
Meszner přestal české justici důvěřovat už dávno. Proto vstoupil do řad sdružení bojovníků za práva otců K213. Sdružení proslulo především lednovou blokádou Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí, když do jeho čela ministr Petr Nečas jmenoval Lenku Pavlovou.
Členové sdružení kritizují české soudy za to, že při rozhodování o svěření dítěte do péče straní matkám. Svůj nesouhlas se soudními verdikty vyjadřují shodně tím, že na své děti neplatí alimenty. „Nebudeme platit na své děti, když nám soudy odpírají právo se s nimi stýkat," říká za nespokojené otce předseda sdružení Jiří Fiala.
Ilustrační foto: Profimedia.cz