Nevěděl jsem, že je to nezákonné, řekl soudu muž. Okradl 500 lidí

Domácí
19. 7. 2012 11:58
Nakupování přes internet může být nebezpečné.
Nakupování přes internet může být nebezpečné.

Olomoucký okresní soud se ve čtvrtek začal zabývat jedním z nejrozsáhlejších internetových podvodů, při kterých přišlo o peníze na 500 lidí z celé republiky. Zodpovídá se z něj trojice mužů, hrozí jim až osm let vězení. Podle obžaloby od lidí pod příslibem nákupu levných telefonů či herních konzolí vylákali 1,5 milionu korun. Zboží se už poškození nedočkali. K podvodu se před soudem přiznal pouze jeden z obžalovaných, další dva vinu většinou popřeli. Právě tito dva muži se z podobného jednání zodpovídají i před přerovským soudem. Na svědomí prý mají dalších téměř 300 okradených lidí.

Podle žalobce Tomáš Rybářík, Michal Smékal a Michal Škňouřil připravovali o peníze lidi prostřednictvím internetových bazarů od května 2010 do listopadu 2011. "Na různých místech České republiky, především v internetových kavárnách, s cílem získat finanční prospěch pod mnoha smyšlenými jmény nabízeli na internetových bazarech zboží, přičemž jeho dodání podmiňovali zaplacením předem," uvedl státní zástupce Daniel Němec. Když peníze obdrželi, přestali s lidmi podle obžaloby komunikovat. Počet poškozených vyčíslil státní zástupce na 492 lidí, peníze převážná část žádá zpět.

Rybářík jako jediný jednání přiznal. Kriminalisté již dříve řekli, že zbylí komplicové využili jeho nezralosti. Na jejich pokyn prý založil na 300 inzerátů a u bank si vyřizoval řadu nových účtů. Při zakládání účtů dokonce použil i jméno olomouckého vyšetřovatele. "Lituji toho, nechal jsem se zlákat a ovlivnit. Přišli za mnou, jestli si nechci přivydělat, že jde o prodej zboží. Řekli mi, že budu odpovídat na e-maily a o víc se nemám starat," uvedl.

Před soudem tvrdil, že zpočátku netušil, že jde o něco nezákonného. Poté, co do jeho bytu přišli policisté a provedli domovní prohlídku, začal se skrývat po celé republice. Zbylí muži jej prý ukrývali například v pronajatých bytech Pardubicích, Rýmařově či v Jeseníku. "Vyhrožovali mi, že mě zatknou, byl tam z jejich strany nátlak," vysvětlil soudci. Dodal, že si za celou dobu vydělal pouze 20 až 30 tisíc korun. Komplicové mu prý nakonec změnili vizáž. Maskoval se účesem dohola a s novými brýlemi. Poslední dny na svobodě muž strávil bez jídla a peněz v lese u Luhačovic. Byl hladový a zmrzlý, v telefonu měl vymazané kontakty na své blízké.

Ostatní dva obžalovaní vinu popřeli. "To, co uvádí Rybářík, není pravda, bral jsem ho jako kamaráda, nevím, proč to říká," uvedl Smékal. Stejně tak popisované jednání dnes před soudem popřel i Škňouřil. Přiznal pouze, že loni oslovil Rybáříka s žádostí o pomoc. Ve spolupráci s ním zadal prý pouze několik inzerátů a vybral přes něj nějaké peníze. Podvody prý rozhodně neorganizoval.

Právě tito muži měli problémy kvůli obdobné trestné činnosti již dříve s přerovskou policií. Ze svého jednání se nyní zodpovídají i před přerovským soudem, okrást v tomto případě měli přes 270 lidí. Toto jednání přitom muži nepopírají. Případ soudce odročil na polovinu srpna, rozsudek by mohl padnout začátkem září.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Za zřícení budovy v centru Prahy uložil soud podmínku a zákaz činnosti

Domácí
28. 4. 2025

MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce

Domácí
28. 4. 2025
Architekt Jiří Suchomel navrhl nový kostel (na vizualizaci) pro náměstí Českých bratří v Liberci, původní zbourali v 70. letech komunisté, nový svatostánek plánuje vytisknout z betonu.

Jiří Suchomel navrhl nový kostel pro Liberec, chce ho vytisknout z betonu

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ