Šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang v úterý poslancům vyvracel, že by jím vedená civilní kontrarozvědka byla zneužívána k politicko-mocenskému boji. Žoviální rozhovory vysokého důstojníka tajné služby s podnikatelem Romanem Janouškem byly podle něj zpravodajskou hrou. Poslanci chtějí důkazy.
Někdejší šéf protiteroristického odboru tajné služby Jan Pavlíček se na zveřejněných nahrávkách z roku 2007 baví s pražským kmotrem Janouškem i o obsazování ředitelského postu BIS.
Poslanecká stálá Komise pro kontrolu činnosti civilní rozvědky vzala vysvětlení jejího šéfa Langa na vědomí, požádala ho však o předložení důkazů - například podrobností ze spisu týkajícího se právě Janouška. Jednání proto přerušili a rozhodli se na příští zasedání přizvat také bývalého premiéra Mirka Topolánka i šéfa současného kabinetu Petra Nečase. Oba byli totiž ze zákona o výstupech BIS informováni.
"Zabývali jsme se případem pana Pavlíčka. Chtěli jsme od BIS jasné vyjádření k podezření, která na něj padla. Tato podezření znevěrohodňují celou BIS, ale i vládu, která za koordinaci zpravodajských služeb odpovídá," uvedl sociálnědemokratický předseda komise Richard Dolejš.
Podle něj Lang poslance ubezpečil, že zmíněné kontakty byly plně pod kontrolou BIS a byly předem schváleny. "Vyžádali jsme si k tomuto tvrzení podklady. Chceme, aby nám pan ředitel doložil dokumenty, které by tvrzení ředitele BIS potvrdily," doplnil Dolejš.
Topolánek byl odpovědný - a Nečas v současnosti je - za koordinaci a činnost zpravodajských služeb. "Měli by mít možnost se na půdě této komise vyjádřit," uvedl další její člen František Bublan (ČSSD). Socialisté přitom odmítají, že by pozváním Topolánka s Nečasem a celkově děním kolem BIS chtěli využít k politickému boji.
Mirek Topolánek však už prostřednictvím serveru Novinky.cz stačil vzkázat, že se "na kobereček" k poslancům rozhodně nechystá. "Všechno, co jsem k tomu chtěl říct, jsem již řekl v tisku. Nemám zájem, není to pro mě ani důvěryhodný, ani reprezentativní orgán speciálně pro práci s utajovanými skutečnostmi," řekl.
Naznačil také, že informace z rokování by mohly uniknout do bezpečnostní agentury ABL nebo k bývalému šéfovi vojenské kontrarozvědky Karlu Randákovi, jenž spolupracuje s Nadačním fondem proti korupci.