Vojenskou základnu „Shank" v afghánském Lógaru střeží hlídky 24 hodin denně. Od března tady sídlí i český rekonstrukční tým. Dvě jednotky českých vojáků, kteří mají na starosti bezpečnost si říkají "Losáci" a "Strážáci".
Běžný život české jednotky popisuje ve své zprávě kapitánka Sabina Introvičová.
"Losáci" hlídají základnu v noci. Používají k tomu průzkumné obojživelné vozidlo LOS, které dalo jednotce jméno. To nese mimo jiné i kamery. Údaje z LOSU míří do operačního centra, kde američtí a čeští vojáci sledují dění v okolí základny na kamerách s nočním viděním. Pokud zjistí podezřelý pohyb v okolí, osvětlí místo světlicemi, nebo k němu vyšlou jednotku afghánské policie spolu s Týmem rychlé reakce.
ČTĚTE TAKÉ: Afghánci znají české fotbalisty
„Noční ruch kolem základny je poměrně čilý a není pravda, že po západu slunce se již nikdo z místních obyvatel nepohybuje venku. Na obrazovkách monitorů lze spatřit divoké psy, stádo velbloudů anebo například "noční farmáře", kteří pracují na svých políčkách v noci, protože přes den jsou moc vysoké teploty," prozradil nadporučík Petr Studnička. Je těžké rozeznat, jestli farmář okopává chudé políčko, nebo buduje palebné postavení na odpal rakety. Ta by mohla způsobit na základně masakr.
Žijeme v noci
Protože hlavním úkolem "Losáků" je noční hlídkování, mají převrácený režim. Společně s americkými kolegy z operačního centra tvoří noční bratrstvo. Jejich životní styl má i své výhody. Třeba takové praní prádla je prý nejlepší od jedné hodiny po půlnoci. Není problém najít prázdnou pračku a v pusté prádelně si třeba zabrnkat na kytaru a zahrát na foukací harmoniku. "Je tady klid a nikoho neruším," vysvětluje podpraporčík Alan Mach.
Co je systém LOS |
Systém LOS především zajišťuje průzkum pro dělostřelecké jednotky na podvozku dělostřelecké pozorovatelny DP-90. LOS má otočnou senzorovou hlavu, kterou lze teleskopicky vysunout až do výšky 4,3 m. V ní je zabudovaná denní přehledová TV kamera, laserový dálkoměr (dosah 10 km) a příprava pro montáž laserového ozařovačě/značkovače cílů. Pokud má zasunutou hlavu, je prakticky nerozpoznatelný od běžného bojového vozidla pěchoty. |
Angličtinu si neprocvičím
"Někdy nevím, kam dříve skočit. Je potřeba všechny pořádně prověřit, abychom měli přehled, kdo se nám pohybuje po základně," říká rotmistr Jaroslav Čermák ze "Strážáků". „Někdy je zase úplně mrtvo a kolega Američan třeba nepromluví celé hodiny. Těšil jsem se, že si trochu vylepším angličtinu, ale zatím jsem žádný velký pokrok neudělal," dodává podpraporčík Michal Jandásek.
Střídání na bráně, noční pohotovosti osádek bojových vozidel a služby při úklidu způsobují, že se nikdy celá parta "Strážáků" nesejde při odpočinku najednou. Přesto se snaží scházet na ubytovně B Hut (Býhat), kterou výstižně přejmenovali na „Hýbat", protože se třese při každém kroku jejích obyvatel. Na Hýbat probíhají nemilosrdné souboje v Člověče nezlob se, Dostizích nebo šachové partie.
Přez všechno vtipkování a hry znají Strážáci a Losáci svůj úkol na základně Shank: zajistit bezpečnost dvacet čtyři hodin denně. "Považuji za velmi důležité, aby všichni, kteří vyjíždějí ven ze základny, po návratu zpět domů mohli v klidu odpočívat a cítili se na Shanku bezpečně," říká podpraporčík Radim Halla.
ČTĚTE TAKÉ: Češi se pouštějí do nejnáročnější akce v Afghánistánu
ČTĚTE TAKÉ: V Afghánistánu zemřel český voják
Foto: army.cz