Češi milují pivo a cyklistiku. Pivovary na to slyší a lákají na orosený zážitek na kole. Trend se ale vůbec nelíbí policistům. Ochmelení cyklisté jsou podle nich nebezpečnější, než se soudí.
Počet míst, kde se vaří pivo, už v České republice překonal tři stovky. Zejména minipivovary rostou stejně rychle jako žízeň cyklistů po mučení hýždí v sedle jejich kol. Každý český kraj svádí k tomu, aby se výletníci stavili na pivo přímo u zdroje a popřípadě si rovnou prohlédli, jak se pěnivý nápoj vyrábí.
Půllitr jako motivace
Nejvíce příležitostí mají pivní turisté v Jihomoravském kraji, kde se pivo vyrábí na 38 místech. Následuje kraj Středočeský (36), Moravskoslezský (33) a až na čtvrtém místě Plzeňský (29). S pětadvaceti pivovary pak daleko nezaostává ani Praha. "Není to tak, že by tento trend odváděl turisty z hradů a zámků, z nichž navíc mnohé mají také vlastní minipivovar. Naopak to dává lidem nové možnosti, kam se podívat. Nemluvě o tom, že pro mnohé turisty je vidina vychlazeného piva z minipivovaru na konci výletu tím jediným, co je vůbec přesvědčí na nějaký výlet jet," myslí si pivní milovník Jan Bartuška, jeden z tvůrců serveru Pivídky.cz, který nabízí návštěvníkům pravidelně aktualizovanou mapu českých, ale i příhraničních pivovarů.
Trendu se snaží využívat i jednotlivé pivovary, které vymýšlejí cyklotrasy, kde výletníci potkají co nejvíce hospůdek s jejich značkou. Průkopníky byli před třinácti lety v Beskydech, kde kolem Těrlické přehrady na trase dlouhé 53 kilometrů najdete čtyřicet hospod. V pivovaru Postřižiny zase už pátý rok probíhá na jaře a na podzim akce Cyklootvírák, respektive Cyklozavírák. Počet účastníků v posledních letech atakoval tisícovku. Úkol je jasný: na více než čtyřicetikilometrové trase posbírat čtyři razítka na pivních zastávkách. Nechybí mezi nimi populární Hájenka známá z filmu Slavnosti sněženek.
Pivní ráj to na pohled
"Je to cyklo-společenská vyjížďka po lokálních hospůdkách, oslava otvírání a zavírání předzahrádek. Ve všech podnicích je k dostání i nealkoholická verze Postřižin, v pětadevadesáti procentech se jede po lese a polích. Nejde navíc o žádné povinné pití piva," vysvětluje sládek pivovaru Postřižiny Bohumil Valenta. "I my cítíme cyklistický boom ve spojení s pivovary a minipivovary," říká a dodává, že každoročně počet účastníků této akce stoupá. Stejně tak i zájem o nealkoholické pivo, s jehož výrobou začali v Nymburce před dvěma lety.
Ještě zajímavější jsou trasy přímo propojující jednotlivé pivovary. Poměrně snadno je lze vytvořit třeba v jihozápadní části Středočeského kraje, v blízkém okolí Prahy či Plzně, poblíž česko-rakouských hranic na jižní Moravě nebo v nádherné šumavské přírodě - jen cestou z Modravy do Železné Rudy najdete čtyři minipivovary. Krásnou pivní stezku nabízejí i Krkonoše, kde můžete třeba na koloběžce při sjezdu ze Sněžky potkat čtyři podniky vařící vlastní pivo. K neméně krásným výletům svádí i nedaleký Český ráj.
Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vyšlo v pondělí 22. června 2015.