Nová éra statistiky. České fenomény na jeden klik

Domácí
4. 10. 2015 11:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ve středu byl v pražském klášteře minoritů veřejnosti představen nový projekt Česko v datech, který si dává za cíl poskytovat velká analytická témata médiím, studentům, akademické sféře i veřejnosti. "Na projektu chceme veřejnosti nejen přiblížit zajímavé fenomény z naší země, ale zároveň ukázat i práci s velkými daty a nejmodernějšími nástroji na jejich zpracování," říká Dominik Hrodek, mozek nového projektu. K dispozici budou každý měsíc čtyři nová témata - jedno hlavní a tři vedlejší.

První velkou analýzou se stala statistika na téma Cizinci v Praze, kde se můžeme dozvědět, v kterých částech Prahy a za kolik žijí jednotlivé národnosti. Zjistilo se například, že nejvíce Vietnamců žije v Praze 4 a 11, nejvíce Rusů v Praze 5 a 6. Cizinci ze západní Evropy, jako jsou Němci a Britové, si oblíbili Prahu 1 a 2.

Cizinci v Praze.

Každý měsíc také budou zveřejňována i tři vedlejší témata. V prvním měsíci projektu je to časová analýza mapující dvacet let importu vína do České republiky, v níž návštěvník webu může sledovat změnu struktury dovozců vína od počátku devadesátých let. Téma Křeslo pro ženy mapuje vývoj početního zastoupení žen v parlamentu od roku 1918, což je analýza předtím nikde nevídaná. A v tématu o vývoji českých hudebních hitů od šedesátých let po současnost hledali autoři pomocí textové analýzy vývoj nejpoužívanějších slov v textech písní.

Import vína do ČR v roce 2014.

Hlavními partnery projektu se staly společnosti SAS, Deloitte, Unicorn a Cloud4com, každá z nich na něm má svůj podíl. SAS poskytuje software, díky kterému můžeme vidět big data přehledně zobrazená na interaktivních grafech, Deloitte zase poskytl cenovou mapu bytů po celé Praze.

Všechna data zveřejněná na webové prezentaci projektu Česko v datech jsou volně ke stažení a k následné publikaci.

Projekt bude fungovat minimálně dva roky, dokud bude mít zajištěno financování. Jeho partneři věří, že se Česko v datech stane využívaným zdrojem a tematickou inspirací pro studenty, novináře i veřejnost.

Autor: Vojtěch KubíkFoto: , www.ceskovdatech.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ