Průkazy budoucnosti
Nové doklady? Vydání se urychlí, pokud si občan připlatí
31.05.2017 21:30
Lidé budou moci žádat o vydání občanského průkazu a cestovního pasu ve zkrácené lhůtě. Doklad za vyšší poplatek získají do jednoho pracovního dne nebo do pěti dnů od podání žádosti. Předpokládá to novela o plošném zavedení občanských průkazů s elektronickým kontaktním čipem, kterou ve středu schválil senát v souladu se stanovisky svých výborů. Průkazy s čipem se budou vydávat zdarma, ne za 500 korun jako nyní. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
Pro předlohu hlasovalo 65 ze 72 přítomných senátorů, proti nebyl nikdo. Do možné debaty o normě se žádný z členů horní komory nepřihlásil.
O doklady vydané do 24 hodin budou moci lidé žádat na ministerstvu vnitra nebo na obecních úřadech s rozšířenou působností. Pro hotový dokument budou muset na ministerstvo. V případě dokladů vydávaných do pěti dnů by je lidé mohli převzít i na obecním úřadu, na kterém o dokument požádali.
Za občanský průkaz vydaný do 24 hodin budou muset žadatelé uhradit 1000 korun, u dětí do 15 let bude poplatek poloviční. Poplatek za průkaz vydaný do pěti dnů bude poplatek 500 korun, platba za děti by činila 300 korun. Mnohem vyšší sazby budou úřady vybírat za pasy. Za cestovní dokument vydaný do 24 hodin vyinkasují šest tisíc korun, za děti do 15 let by rodiče platili za pas dva tisíce korun. Za cestovní doklad vydaný do pěti dnů budou poplatky činit tři tisíce korun a tisíc korun pro děti.
Nyní vydávají úřady občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s čipem, nebo bez čipu a rovněž cestovní pasy do 30 dnů. Za pas se platí 600 korun, dětský je za sto korun. U občanských průkazů bez strojově čitelných údajů je patnáctidenní lhůta, mají časově omezenou platnost. Takzvaný expresní pas je k vyzvednutí do šesti pracovních dnů za čtyři tisíce korun, respektive dva tisíce korun v případě dětí.
Průkazy s elektronickým čipem by měly lidem umožnit přihlášení do různých systémů státní správy a vyřizování některých záležitostí bez návštěvy úřadu. Měly by být podle ministerstva vnitra povinným dokladem a kromě prokazování totožnosti osobně by měly být prostředkem k elektronické identifikaci.
Každý čip občanského průkazu bude mít podle záměru takzvaný autentizační certifikát, který bude sloužit ke vzdálené identifikaci občana vůči portálům veřejné správy. Lidé by mohli dokumenty podávat přímo z domova a nemuseli by na úřad. Dalším z cílů nových občanských průkazů je poskytnout držitelům elektronický podpis.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.