Nové poplatky: limit <span>tři tisíce</span> pro děti i pro důchodce

Domácí
21. 12. 2008 14:25
Julínek označil rušení poplatků za destrukci.
Julínek označil rušení poplatků za destrukci.

Julínek označil rušení poplatků za destrukci.Ministerstvo zdravotnictví navrhuje změnu poplatků v lékárnách a snížení ochranného limitu na výdaje z pěti tisíc na tři tisíce korun nejen pro děti, ale i pro důchodce. Dál by se sice podle něj platilo za položku na receptu, ale už jen za léky bez doplatku. Důchodcům by se pak do třítisícového limitu měly zahrnovat i poplatky, které se tam nyní nezapočítávají.

V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Návrh chce ministerstvo předložit v Senátu.

ČTĚTE TAKÉ: Julínkovo ministerstvo hrozí krajům kvůli poplatkům

Senátoři by totiž měli rozhodovat o komunistickém návrhu na úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví, který v pátek schválili ve sněmovně spolu s KSČM sociální demokraté. Vláda očekává, že Senát normu poslancům vrátí se změnami. K přehlasování Senátu bude pak v dolní komoře potřeba 101 hlas, k potvrzení změn navržených horní komorou bude potřeba většina přítomných.

ČTĚTE TAKÉ: Černý pátek menšinové vlády Mirka Topolánka

Od letoška platí lidé za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za pohotovost. Pokud na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za některé léky vydají v daném roce přes pět tisíc korun, částku nad to jim zdravotní pojišťovna vrátí.

Návrh: Léky s doplatkem bez poplatku, limit 3000 pro důchodce.Podle ministerského návrhu by se mělo od poplatků ulevit dětem do šesti či do 15 let. Věk zatím není přesně stanoven. Lidovci navrhují, aby lidé už neplatili za položku na receptu, ale za celý recept. Podle ministerstva by ale bylo lepší zachovat poplatek za položku. Hradil by se ale už jen u léků, které jsou bez doplatku. "U sedmdesáti procent položek by došlo k redukci, současně by se ale zachoval regulační efekt u levných léků," uvedl Šnajdr.

Limit by se podle ministerského návrhu měl snížit na tři tisíce korun nejen dětem, ale nově i důchodcům nad 65 let. Zahrnovaly by se jim do něj navíc i další poplatky. "To jsou principy, na nichž si umím představit, že se koalice může shodnout," uvedl náměstek.

ČTĚTE TAKÉ: Opozice slaví. Ve sněmovně zrušila poplatky u lékaře

Vláda nemá ve sněmovně potřebný 101 hlas. V klubech vládních stran je 96 poslanců. Ani je ale nemá kabinet jisté. Proti zdravotnickým záměrům se dlouhodobě staví třeba lidovec Ludvík Hovorka. Koalice chce pro změnu poplatků získat také hlasy nezařazených, jichž je sedm. Patří k nim i dvě zelené rebelky Olga Zubová a Věra Jakubková.

ČSSD do sněmovny původně přišla s návrhem na zrušení poplatků pro děti do 18 let, důchodce nad 65 let, invalidní důchodce a lidi s příjmem pod dvojnásobkem životního minima. Na úpravách se už v červnu dohodla i koalice. Podle ní měly přestat platit děti do šesti let a dětem do 15 let se měl snížit limit na tři tisíce korun.

Díky poplatkům přiteklo letos do zdravotnictví kolem pěti miliard. Ministr Tomáš Julínek (ODS) označil rušení za destrukci. Uvedl, že se díky poplatkům podařilo zabránit plýtvání. Peníze, které pojišťovny vydávaly za levné léky, se přesměrovaly do nákladné léčby vážných chorob. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny k 6. prosinci překročilo ochranný limit 5 308 jejích klientů, jimž pojišťovna vrací celkem 8,4 milionu korun. Je to ovšem dáno až dvouměsíčním odstupem v nahlášení a zpracování údajů z ordinací do pojišťoven. Přesto odhad ministerstva zdravotnictví, že limit využije 200 tisíc lidí, naplněn podle Šnajdra zdaleka nebude. Proto přistoupí ministerstvo u limitů na změny.

Foto: Robert Sedmík, Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ