Nové smlouvy na gripeny jsou kvůli zásahu EU méně výhodné

Domácí
17. 3. 2014 06:35
Stíhačka Jas-39 Gripen.
Stíhačka Jas-39 Gripen.

Ve smlouvách o prodloužení pronájmu švédských nadzvukových stíhaček Gripen zcela chybí dohoda o offsetovém programu, píše deník E15. Důvodem je pět let stará směrnice Evropské komise, podle níž jsou offsety jako nedovolená podpora v rozporu s právem EU. U první smlouvy na pronájem gripenů se Česku podařilo vyjednat offsety ve výši 150 procent hodnoty kontraktu.

Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR míní, že evropské nařízení se nevztahuje na offsety vázající se k samotné zakázce. "Jde o takzvané bezpečnostní offsety, které v praxi znamenají přesun části výroby nebo údržby na území uživatele nebo i investice do některé strategické společnosti. Dodavatel je tak částečně výrobně závislý na odběrateli a nemůže v případě krize nebo z politických důvodů zastavit dodávky náhradních dílů nebo servis," řekl deníku šéf asociace Jiří Hynek.

Na začátku března se uskutečnilo jednání obou stran, kterého se zúčastnilo 11 českých podniků. Pokud se přece jenom průmyslovou spolupráci nakonec podaří navázat, nebude podle deníku tak rozsáhlá, jako kdyby Česko na bezpečnostních offsetech trvalo od začátku vyjednávání.

Vláda schválila prodloužení pronájmu gripenů do roku 2027 s dvouletou opcí. Roční splátky mají být asi o třetinu nižší, než byly podle současné smlouvy. ČR by nakonec měla zaplatit celkem 20,4 miliardy korun. Současný pronájem vyprší v roce 2015. Kdy přesně bude prodloužení podepsáno, není zatím jasné.

Letouny Jas-39 Gripen používají vedle Švédska a České republiky také Maďarsko, Jihoafrická republika a Thajsko.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ