Odírání starých lidí na předváděcích akcích mělo skončit díky rozšíření pravomocí České obchodní inspekce. Od příštího roku však může opět nabrat na obrátkách. A na rozdíl od současnosti seniorům nepomohou ani platné zákony. Důvodem je nový občanský zákoník, který v lednu nabyde účinnosti. Alespoň to tvrdí právník odborů Vít Samek.
"Nový občanský zákoník si zakládá na tom, že významně posiluje osobní svobodu jednotlivce. Dnes člověk věděl, že tu je zákon, který velmi přesně popisuje, co se smí a co se nesmí, a člověk se jenom v určitých směrech, kde to dovolil, mohl odchýlit," tvrdí Samek. Od nového roku se prý věc úplně obrátí. Lidé si budou moci vzájemně ve smlouvách sepsat cokoliv podle své domluvy a zákoník bude sloužit jako metodická pomůcka. "To je na jedné straně velká výhoda, na druhé straně velké riziko. Nový občanský zákoník otevírá prostor pro to, aby to kdejaký podvodník na lidi zkusil," míní.
Třeba senioři na předváděčkách se podle něj při prezenci mohou z neznalosti podepsat pod text, který bude formulován jako vstupní podmínky. Bude obsahovat drobnou větičku, že zájemci souhlasí s obecnými podmínkami zveřejněnými na webovém portálu. A oni s tím budou souhlasit, poněvadž tomu nebudou věnovat pozornost. "Staří lidé často nevěnují pozornost zásadnějším věcem. A druhá strana tak získá do ruky smlouvu, ve které bude i jisté omezení jejich vlastních práv," dodal Samek.
* Co si o tom myslí tvůrce nového občanského zákoníku Karel Eliáš?
* Co bude nový občanský zákoník znamenat pro soudní systém?
* Co se na něm nelíbí advokátům?
* A jaké konkrétní změny přináší?
Podrobnosti se dočtete v nejnovějším čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 16. prosince.