Obecná část
- Ruší možnost zbavit člověka svéprávnosti (dle současné terminologie způsobilosti k právním úkonům). Nově bude možné svéprávnost pouze omezit, a to vždy nejvýše na tři roky. - Umožní získat plnou svéprávnost i nezletilé osobě, které je alespoň 16 let, pokud je schopna se sama živit a obstarávat si své záležitosti. I šestnáctiletý tak bude moci podnikat.
Dědické právo
- Rozšíří okruh osob dědících takzvaně ze zákona. Nově do něj budou zařazeni praprarodiče nebo sestřenice a bratranci zůstavitele. - Zkrátí práva nepominutelných dědiců na zákonný dědický podíl. Nezletilý potomek bude muset získat nejméně 3/4 svého zákonného podílu (dosud mu nebylo možné podíl krátit), zletilý pak nejméně 1/4 (dosud nejméně 1/2). - Umožní zůstaviteli určit náhradníka, který získá dědictví, pokud původní dědic z nějakého důvodu dědictví nenabude (například zemře dřív než zůstavitel). Další možností bude odkázat majetek někomu s tím, že ho později převede na ustanoveného dědice. - Zruší stav, kdy dědic hradí zůstavitelovy dluhy pouze do výše dědictví. Povinnosti hradit závazky i nad rozsah získaného dědictví se však bude možné za určitých okolností zbavit. - Zůstavitel bude moci v závěti uvést podmínku nebo příkaz, bez jehož splnění dědic dědictví nezíská.
Rodinné právo
- Umožní popřít otcovství do šesti let od narození dítěte (dosud to byly tři roky). - Umožní osvojení zletilé osoby. - Osvojitel bude muset osvojence informovat o tom, že byl osvojen, a to nejpozději do zahájení školní docházky. - Ten z manželů, který je vlastníkem nemovitosti, se bude muset zdržet všeho, co by mohlo ohrozit rodinnou domácnost. Bez písemného souhlasu druhého z manželů nesmí nemovitost například prodat či zastavit. Zájem rodiny a dětí tedy bude mít přednost před právem na majetek. - Rozvedený manžel už nebude moci expartnera s dětmi vystěhovat z bytu či domu, pokud jim nezajistí odpovídající náhradní bydlení. - Zavede institut rodinného závodu. Členové rodiny, jejíž člen bude takový závod vlastnit, budou moci spolurozhodovat o zásadních otázkách firmy a podílet se na zisku i tehdy, pokud oni sami nebudou formálními vlastníky.
Smluvní právo
- NOZ sjednotí způsob uzavírání kupní smlouvy. Dosud je možné ji uzavřít buď podle obchodního, nebo občanského zákoníku. Oba způsoby se od sebe liší, což v praxi přináší problémy. - Zákoník obsahuje mnohem méně případů, kdy musí právní jednání splňovat přesné formální požadavky. - NOZ stanoví, že v případě pochybností je právní jednání třeba pokládat spíše za platné než neplatné. - Při bezdůvodném neuzavření smlouvy bude možné v určitých případech žádat náhradu škody. Nárok vznikne za předpokladu, že jednání stran dospělo do takové fáze, kdy se uzavření smlouvy jevilo jako vysoce pravděpodobné, nebo pokud strana o smlouvě jednala, aniž by měla skutečný zájem ji uzavřít. - Pokud smlouva připravená předem jednou ze smluvních stran bude obsahovat ujednání čitelné jen se zvláštními obtížemi, nebo které bude pro osobu průměrného rozumu nesrozumitelné, bude takové ujednání platné pouze za předpokladu, že slabší smluvní straně nezpůsobí újmu, nebo pokud druhá strana prokáže, že význam doložky slabšímu partnerovi dostatečně vysvětlila. - Kdo se ve smlouvě zaváže k plnění, které bude v hrubém nepoměru k tomu, co poskytla protistrana, bude se moci za určitých okolností domáhat zrušení smlouvy a navrácení všeho do původního stavu. - Nově bude upravena možnost zvyšování nájmu. Pokud se strany na zvyšování nájemného nedomluví ve smlouvě (nebo ho v ní naopak nevyloučí) bude možné nájemné jednostranně změnit až do tržní výše, pokud navržené zvýšení spolu s tím, k němuž již došlo v posledních třech letech, nebude vyšší než 20 procent. - Nájemce bude mít možnost pronajmout část bytu jiné osobě bez souhlasu pronajímatele, ovšem s podmínkou, že v bytě sám trvale bydlí a že tuto změnu majiteli nahlásí. - Nájemce bude moci chovat zvíře v pronajatém bytě i bez souhlasu majitele.
Vlastnictví a další věcná práva
- Zvíře už nebude považováno v právním slova smyslu za věc. - Nově už nebude možné, aby vlastník stavby nebyl zároveň vlastníkem pozemku, na kterém stavba stojí. V již existujících případech, kdy je vlastník pozemku a stavby odlišný, dojde ke sloučení vlastnictví postupně, a to díky zavedení vzájemného předkupního práva majitelů těchto nemovitostí. - Majitel pozemku bude moci povolit jiné osobě, aby si na jeho pozemku vybudovala stavbu. Takzvané právo stavby bude možné zřídit maximálně na 99 let. - Rozšíří možnosti nabytí vlastnictví i od neoprávněného majitele. Například při koupi kradené věci v dražbě bude její kupec, pokud jednal v dobré víře, lépe chráněn před povinností takovou věc vrátit pravému majiteli. (To nebude platit při nákupu v autobazaru či zastavárně.)
Náhrada újmy
- Při určování náhrady za ublížení na zdraví či usmrcení se již nebude vycházet z tabulek, ale bude záležet na úvaze soudce. - Náhradu nemajetkové újmy budou moci kromě poškozeného požadovat například i jeho příbuzní. - NOZ bude vstřícnější k poškozenému při určování výše majetkové škody. Dle současných pravidel odpovídá náhrada za zničenou věc ceně opravy, obvykle snížená o část odpovídající stáří nahrazované věci. Podle NOZ bude nutné vzít do úvahy i náklady, které musel poškozený vynaložit na obnovení nebo nahrazení funkce poškozené věci. - Pokud někdo poškodí věc ze svévole nebo škodolibosti, bude mít poškozený nárok na vyšší odškodnění, než je tržní hodnota dané věci (takzvanou cenu zvláštní obliby). - Zavádí institut újmy za narušení dovolené. Pokud cestovní kancelář například nedopraví klienty do požadovaného letoviska, budou po ní zákazníci moci požadovat nejenom vrácení ceny zájezdu, ale i náhradu nemajetkové újmy za narušení dovolené.
|