Poslanci mají rozdílné názory na to, jak zákonem omezit skokové zvyšování autorských poplatků. Navrhli v rámci novely autorského zákona buď tyto poplatky pro příští rok zmrazit na letošní úrovni, nebo umožnit jejich zvýšení maximálně o inflaci či její trojnásobek.
Hlasitou nevoli vyvolala snaha sněmovního kulturního výboru zvýšit na čtyřnásobek autorské poplatky za půjčování knih a zavést paušální poplatky za používání kopírovacích strojů ve veřejně přístupných rozmnožovnách. V knihovnách by tyto poplatky měly být stanoveny v rozmezí od třicet korun po deset tisíc korun měsíčně. V základních a středních školách by měl poplatek činit sto korun měsíčně za každý přístroj, na vysokých školách 400 korun a v ostatních rozmnožovnách 200 až 2800 korun měsíčně.
Řada poslanců včetně Martina Kolovratníka (ANO), který se v tom postavil svému stranickému kolegovi Martinu Komárkovi, se postavila proti zvýšení poplatku z 50 haléřů na dvě koruny za půjčenou knihu. Příjmy autorských svazů by se tak zvýšily z 50 milionů na 200 milionů korun.
Kulturní výbor nepodpořil ani úpravu, podle níž by měl dohled nad změnami poplatků získat antimonopolní úřad. Místo toho doporučil řešení sporů o poplatky svěřit soudům, proti čemuž měl námitky ústavně právní výbor.
Návrhy na omezení autorských poplatků by měly zamezit tomu, aby se jejich sazby zvýšily od příštího roku až o 50 procent, jak prosazuje Ochranný svaz autorský. Kritici to označují za nehorázné. Podle nich to neúměrně zatíží obce, provozovatele hospod i hoteliéry.
Sněmovna o čtyřech desítkách úprav rozhodne až v závěrečném kole schvalování. Bude se muset vypořádat také s požadavkem Petra Bendla (ODS) na zamítnutí novely.