O justiční mafii <span>nesmí rozhodovat</span> soudce Cepl
Domácí
10. 3. 2009 15:10Vrchní soud označil Ceplův rozsudek za nepodložený.
Vrchní soud označil Ceplův rozsudek za nepřezkoumatelný pro nesrozumitelnost a založený na nepodložených spekulacích.
Odvolací senát koncem února zrušil Ceplův rozsudek, podle něhož se Marie Benešová nemusí představitelům justice omluvit za výroky, kterými je označila za zákulisní justiční mafii. Případ vrátil k novému projednání.
ČTĚTE TAKÉ: Vrchní soud vrací kauzu justiční mafie na začátek
Jak Čunkova kauza odhalila justiční mafii
Vesecká a spol. se odvolali proti Ceplovu rozsudku
"V dané věci nejsou splněny předpoklady ani pro potvrzení, ani pro změnu napadeného rozsudku," vysvětlila vrácení kauzy předsedkyně senátu Naděžda Žáková, která věc přezkoumávala poté, co se všichni účastníci sporu proti prvoinstančnímu rozsudku odvolali. Podle soudkyně soud prvního stupně několikrát pochybil. Cepl se dnes k rozsudku odmítl vyjádřit.
Podle Žákové soud prvního stupně několikrát pochybil. Za nejzásadnější vadu označila soudkyně to, že prováděl důkazy, které Benešová nenavrhla hned při prvním jednání 17. března minulého roku. Neregulérně tak pomáhal některým účastníkům řízení a postupoval nezákonně. Soudce naopak zakázal Vesecké a dalším představitelům justice v kauze vypovídat, protože svůj výslech navrhli opožděně. Vrchní soud však dospěl k názoru, že jim ho povolit měl, protože tím chtěli vyvrátit důkazy, které se objevily až v průběhu řízení.
Cepl se podle vrchního soudu také zaměřil na některé výroky, které s případem nesouvisely, a dokazoval věci, které Benešová netvrdila. Podle Žákové zároveň zcela nesprávně považoval okolnosti kauzy katarského prince za prokázané a všeobecně známé.
"Jde o hrubé porušení základních principů dokazování," uvedla soudkyně. Cepl podle ní také neměl dostatek důvodů k zamítnutí jednotlivých žalob, protože například nevysvětlil, jak konkrétně jednotliví představitelé intervenovali v případu Čunek.
Podle Benešové je odebrání případu Ceplovi protiústavní, také se jí nelíbí, že již bylo usnesení zveřejněno na internetu, přestože ona sama ho zatím neobdržela. Naopak podle advokáta Vesecké a dalších justičních představitelů Petra Tomana se VS "ztotožnil s právními důvody, které byly uvedeny v odvolání žalobců".
Stínová ministryně za ČSSD Benešová použila označení justiční mafie v souvislosti s korupční aférou lidoveckého šéfa Jiřího Čunka. Šest vysokých představitelů justice v čele se státní zástupkyní Renatou Veseckou podalo za toto označení na Benešovou žalobu. Benešová soud vyhrála a nemusela se kvůli svým výrokům představitelům justice omlouvat.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo je kdo v kauze justiční mafie
Kromě Vesecké zažalovali Benešovou i její náměstek Karel Černovský, náměstek vrchního státního žalobce Libor Grygárek, šéf jihomoravských státních zástupců Petr Coufal, žalobce Arif Salichov, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera a bývalý ministr Pavel Němec (US-DEU). Z nich do Čunkova případu podle krajského soudu nezasahoval pouze Grygárek, Cepl tak jeho žalobě vyhověl.
Foto: Petra Mášová, Karel Šanda